Oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej w Warszawie

09/09/2024
Oświetlenie Doliny Szwajcarskiej w Warszawie

Nowe oświetlenie pozwoli nawet 3-krotnie zmniejszyć zużycie energii na terenie parku w Dolinie Szwajcarskiej w Warszawie.

Mieszkańcy miast konsumują nawet do 80% całej produkowanej energii, a za 20 lat ta konsumpcja może wzrosnąć dwukrotnie. Dlatego w aglomeracjach miejskich, takich jak np. Warszawa, niezwykle istotne jest zoptymalizowanie sposobu wykorzystywania energii elektrycznej. Wiąże się to z analizą potrzeb, a także ustaleniem, jakie wyzwania wynikają z życia w dużym mieście.

W ramach wspólnego projektu E.ON Polska i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy zmodernizowane zostały 42 latarnie rozmieszczone na terenie parku w Dolinie Szwajcarskiej. Prace polegały głównie na wymianie starych i zniszczonych opraw na LED-owe, które są bardziej energooszczędne i efektywne. Pozwolą zaoszczędzić około 7000 kilowatogodzin energii w skali roku. Oznacza to, że oświetlenie parku będzie zużywać 3 razy mniej prądu niż dotychczas.

Oszczędzanie energii i jej efektywne wykorzystywanie jest bardzo ważne zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów. To wyzwanie, przed którym stoi nie tylko każdy z nas, ale również całe społeczności, czy miasta. Wierzymy we wspólne działanie i chcemy przyczynić się do zmian na lepsze, dlatego chętnie angażujemy się w inicjatywy w tym zakresie. Cieszymy się, że dzięki naszej inwestycji warszawska Dolina Szwajcarska będzie od teraz bardziej energooszczędna – mówi Piotr Bonecki, szef rynku masowego w E.ON Polska.

Oświetlenie korzystne także dla flory i fauny

Nowe oprawy nie tylko znacznie zmniejszą zużycie prądu w parku Dolina Szwajcarska, lecz również zmniejszą zanieczyszczenie światłem w okolicy, co poprawi komfort życia okolicznych mieszkańców. Skierują one strumień świetlny tam, gdzie jest to potrzebne i dzięki temu rośliny oraz zwierzęta parku będą mogły wrócić do naturalnego rytmu dobowego. Projekt wymiany oświetlenia w parku przyniesie korzyści miastu, warszawiakom oraz parkowej florze i faunie.

Od 2021 r. w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy władze podpisały 29 umów, posadziły ponad 2 tys. mkw. zieleni niskiej i urządziły park kieszonkowy. W 2022 r. rozpłytowano 250 mkw. powierzchni betonowych.

RE na podstawie materiałów E.ON

Zapisz się na bezpłatny newsletter