Fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe w zastosowaniach Internetu Rzeczy
Pomiary laboratoryjne wykonane przez niezależną instytucję badawczą, Instytut Fraunhofera, potwierdziły, że perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies są w stanie pracować z wydajnością 25,5% w zastosowaniach Internetu Rzeczy.
- Instytut Fraunhofera zbadał wydajność fotowoltaicznych ogniw perowskitowych Saule Technologies.
- Wydajność ogniw perowskitowych 25,5% daje możliwość zastosowania ich w Internecie Rzeczy.
- Firma Saule planuje budowę fabryk także poza Polską.
Wyniki badań dotyczące wydajności ogniw perowskitowych otwierają nowe możliwości biznesowe dla firmy Saule, która w maju 2021 r. otworzyła fabrykę we Wrocławiu.
„Jest to bardzo ważny kamień milowy dla wiodącej na świecie firmy w dziedzinie przełomowej technologii fotowoltaicznej perowskitu. Pomiary zostały przeprowadzone przy oświetleniu 1000 luksów za pomocą zimnej białej diody LED, która reprezentuje rzeczywiste środowisko pierwszego komercyjnego zastosowania tych urządzeń” – czytamy w komunikacie firmy.
Elastyczne perowskitowe moduły fotowoltaiczne produkowane przez firmę Saule z powodzeniem mogą być stosowane do zasilania urządzeń elektronicznych w warunkach wewnętrznych o niskim natężeniu światła, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem dla różnych zastosowań Internetu Rzeczy. Co bardzo ważne, ta futurystyczna technologia jest łatwo dostępna do wdrożenia na rynku, a Saule Technologies, jako pierwsza firma na świecie, zdołała przenieść proces produkcji ogniw z etapu R&D na pełnowymiarową linię produkcyjną.
Nasza pierwsza fabryka już drukuje urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Teraz, gdy pomyślnie weszliśmy w fazę komercjalizacji, zamierzamy zwiększyć skalę naszego biznesu. Nadszedł czas na budowę nowych fabryk na całym świecie o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych, ponieważ popyt szybko rośnie. Rynek IoT będzie wart 1,1 biliona dolarów w 2025 roku i jesteśmy na to gotowi – powiedziała dr Olga Malinkiewicz, wynalazczyni ogniw perowskitowych oraz współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.
Zobacz także: Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki?
Potencjał technologii fotowoltaicznej perowskitu wykracza daleko poza rynek IoT, a pierwsze komercyjne wykorzystanie pomoże w udoskonaleniu technologii w celu osiągnięcia pełnego potencjału skali, z szerokim zakresem zastosowań. Ogniwa Saule Technologies to także doskonałe źródła energii elektrycznej dla BIPV, BAPV, e-mobility i wielu innych sektorów biznesu, np. Skanska jest pionierem w zakresie pokrywania zewnętrznych powierzchni biurowców półprzezroczystymi perowskitowymi ogniwami słonecznymi dostarczanymi przez Saule Technologies na skalę komercyjną.
Saule Technologies otrzymało dofinansowanie z NCBR w ramach projektu „Wysokowydajne perowskitowe ogniwa słoneczne do zastosowań w warunkach słabego oświetlenia”.
RE, fot. Saule