ML System uruchomił pierwszą na świecie produkcję szyb fotowoltaicznych

16/12/2021
fabryka ML System

ML System SA otworzył pierwszą na świecie linię produkcyjną Quantum Glass, czyli w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

Nowa linia produkcyjna firmy ML System do produkcji szyb fotowoltaicznych została otwarta 16 grudnia br. Zakład znajduje się w Zaczerniu koło Rzeszowa.

Nowatorskie szyby z powłoką kwantową Quantum Glass to rozwiązanie opracowane przez pracowników ML System, pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Jest to możliwe dzięki rewolucyjnemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną.
Szyby Quantum Glass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

Zobacz także: Największe magazyny energii elektrycznej – Przegląd

Biorąc pod uwagę różnicę cenową w stosunku do pakietu niskoemisyjnych szyb powłokowych stosowanych w nowoczesnych budynkach, czas zwrotu z inwestycji w szybę z powłoką kwantową wynosi do 5 lat. Ich skuteczność została potwierdzona w realizacjach pilotażowych ML System np. dla Żabki oraz w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba.

Zarząd ML System cieszy się z dużego zainteresowania produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Zawiązane partnerstwa strategiczne z globalnymi koncernami, jakimi są Guardian Glass oraz Pilkington, dają duży potencjał zbytu w branży BIPV i automotive.

Zobacz także: Jak poradzić sobie ze wzrostem cen komponentów do instalacji fotowoltaicznych?

Poziom produkcji może wynieść do 5 tys. mkw. w skali miesiąca. Docelowo, po realizacji pełnego planu inwestycyjnego moce wytwórcze wyniosą ok. 200 tys. mkw. w skali roku w ramach trzech linii produkcyjnych.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter