W Polsce powstaje pierwsza elektrownia fotowoltaiczna na wodzie

28/10/2019
panele PV na zbiorniku wodnym Łapino

Po 12 miesiącach testowania pływających paneli fotowoltaicznych na zbiorniku wodnym przy elektrowni wodnej w Łapinie, spółka Energa OZE zdecydowała się na wdrożenie innowacyjnej technologii optymalizującej wytwarzanie energii elektrycznej z instalacji PV zamontowanej na wodzie. To pierwsza taka realizacja w Polsce.

Energa OZE złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie inwestycji w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce”.

Panele PV na wodzie rozwiązują problemy typowe dla fotowoltaiki. Chodzi przede wszystkim  o wzrost temperatury ogniw oraz zabrudzenia osadzające się na ich powierzchni. Umieszczenie instalacji na wodzie pozwala na lepsze chłodzenie modułów PV, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Ponadto nad zbiornikami wodnymi unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów. Dzięki temu moduły w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniu.

Planowana inwestycja pływającej elektrowni fotowoltaicznej powstanie na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino, czyli tam, gdzie odbywał się pilotaż.

Moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW.

Energa planuje zastosowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych, w szczególności tam, gdzie były kopalnie. Przyczyni się to w znacznym stopniu do rekultywacji tych terenów.

RE

fot. Energa

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter