Polska technologia OLED debiutuje na NewConnect

12/04/2022
debiut Noctiluca

Noctiluca S.A. dołączyła do grona spółek notowanych na NewConnect. Firma jest jednym z trzech światowych graczy rozwijających technologię emiterów OLED nowej generacji. Technologią Noctiluca zainteresowane są największe światowe koncerny z branży.

  • Noctiluca S.A. zadebiutowała 12 kwietnia 2022 r. na NewConnect.
  • Spółka zajmuje się technologią OLED.
  • Na NewConnect notowane są obecnie 383 spółki. W tym roku było 7 debiutów na tym rynku.

Noctiluca jest technologiczną spółką zajmującą się rozwojem zaawansowanych związków chemicznych, które są wykorzystywane do produkcji wyświetlaczy oraz oświetlenia nowej generacji. Są to organiczne związki (emitery), które pod wpływem wzbudzenia ładunkiem elektrycznym emitują światło o określonym kolorze. Ta właściwość umożliwiła rozwój nowoczesnej technologii wyświetlania – OLED. Na świecie są tylko trzy firmy zajmujące się emiterami OLED. Oprócz Noctiluca są to: Kyulux i Cynora.

Noctiluca S.A. została wydzielona jako spin-off z Synthex Technologies sp. z o.o. i obecnie funkcjonuje jako osobny podmiot, którego celem jest badanie i rozwój autorskich technologii dla rynku OLED oraz ich komercjalizacja wraz z partnerami branżowymi.

Spółka powstała 18 grudnia 2018 r. Została założona przy udziale inwestorów finansowych – R Ventures I ASI Sp. z o.o., oraz ASI Valuetech Seed Sp. z o.o. i Polski Instytut Badań i Rozwoju Inwestycje Sp. z o.o. (fundusze w ramach programu NCBR Bridge Alfa).

Nazwa firmy Noctiluca pochodzi od meduzy, która wykazuje bioluminescencję (Pelagia noctiluca). Logo firmy ma kształt serca meduzy – to najbardziej świecący element tego zwierzęcia.

O technologii OLED

Emitery OLED mają postać „proszku” i są najważniejszym elementem wyświetlaczy (telewizorów, monitorów, smartfonów, urządzeń wearables czy urządzeń VR) oraz źródeł światła. Proszek ten jest zamykany wewnątrz specjalnej diody. Z takich diod tworzy się panel OLED, następnie matrycę, aby na końcu, dzięki wszystkim tym warstwom uzyskać gotowy wyświetlacz OLED emitujący obraz oglądany przez użytkownika.

Emitery OLED pozwalają na uzyskanie panelu, który nie wymaga dodatkowego podświetlenia (gdyż sam emituje światło dzięki emiterom), wyświetlacze konstruowane w tej technologii mogą być dużo cieńsze, lżejsze i bardziej wydajne. Podłoże panelu OLED może być elastyczne, a co za tym idzie – całe wyświetlacze OLED.

W 2019 r. zrealizowano pierwsze zlecenia syntezy kontraktowej emiterów (produkcja i sprzedaż emiterów obecnych na rynku) dla międzynarodowego partnera – Ossila, dla którego Zespół Noctiluca zsyntetyzował kilkanaście związków OLED, potwierdzając tym samym kompetencje zespołu w dziedzinie syntezy emiterów.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter