Integracja ludzi i środowisk zainteresowanych rozwojem magazynowania energii

17/11/2020
Barbara Adamska prezes PSME

Powstało Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii. Głównym celem funkcjonowania Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju magazynowania energii oraz energetyki rozproszonej w Polsce.

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii to nowa organizacja na mapie rodzimej energetyki tworzona przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Na czele Stowarzyszenia stanęli doświadczeni eksperci: Barbara Adamska – prezes zarządu, Mieczysław Wrocławski i Paweł Grabowski – wiceprezesi zarządu oraz prof. Wojciech Myślecki, przewodniczący rady programowej PSME.

Konieczne są zmiany legislacyjne i pozalegislacyjne, które pozwolą na rozwój magazynów energii we wszystkich segmentach rynku: od domowych magazynów energii, poprzez magazyny na poziomie niskich i średnich napięć, zlokalizowane w bliskości instalacji wytwórczych, aż po magazyny wielkoskalowe. Istotnym rozwiązaniem jest także wdrożenie takich regulacji, które zwiększą możliwości komercyjnego świadczenia usług magazynowania energii elektrycznej jako źródła elastyczności systemu energetycznego – mówi Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

Stowarzyszenie działa m.in. poprzez tworzenie raportów, audytów i analiz dla instytucji rządowych i pozarządowych oraz współpracując z licznymi krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi i badawczymi zajmującymi się tematyką energetyki odnawialnej. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii pracują w zespołach doradczych, wypracowują stanowiska i współpracują z partnerami w działaniach na rzecz polskiego rynku magazynowania energii. Zarząd Stowarzyszenia efektywnie realizuje cele statutowe dzięki wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu zdobytemu podczas prac przy prestiżowych projektach związanych z rozwojem energetyki w Polsce i za granicą.

Stworzenie dynamicznie rozwijającego się wewnętrznego rynku magazynów energii w Polsce to szansa na zbudowanie polskiej branży magazynowania energii, a dogodne warunki dla rozwoju systemów magazynowania energii to szansa na rozwój w Polsce nowej branży, rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy. Polscy producenci elementów elektrycznych i elektronicznych, firmy zajmujące się automatyką, IT, telekomunikacją i przesyłem danych mają szansę zaistnienia na rynku magazynów energii we wczesnej fazie jego rozwoju. Również w zakresie samych technologii magazynowania, nie tylko bateryjnych, wciąż trwają badania i rozwijane są nowe technologie i na tym polu jako kraj również mamy osiągnięcia.

RE

fot. PSME

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter