Czy ABB zawarło porozumienie podziałowe z pięcioma dystrybutorami?

26/09/2024
biuro ABB

UOKiK przeszukał siedzibę ABB Polska i jej pięciu dystrybutorów. Przedsiębiorcy mogli zawrzeć porozumienia ograniczające konkurencję. Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające.

ABB Polska jest częścią globalnego koncernu, zajmującego się sprzedażą produktów i technologii związanych z energią elektryczną, robotów, systemów zrobotyzowanych, silników elektrycznych, generatorów oraz systemów i usług projektowanych w celu optymalizacji produkcji w procesach przemysłowych.

Do UOKiK dotarły sygnały, że ABB Polska wraz ze swoimi partnerami dystrybucyjnymi mogła zawrzeć porozumienia podziałowe, polegające na przydzielaniu poszczególnym partnerom klientów oraz projektów realizowanych na rzecz klientów końcowych. Dodatkowo, przedsiębiorcy mogli ustalać ceny, a także wymieniać między sobą informacje mające znaczenie dla konkurencji. Ustalenia mogły dotyczyć także przetargów publicznych.

UOKiK podejrzewa, że ABB Polska wraz ze swoimi pięcioma dystrybutorami mogą dokonywać uzgodnień dotyczących podziału rynku, cen i wymiany kluczowych informacji. Dlatego wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, w ramach którego przeprowadził przeszukania. Odbyły się one za zgodą sądu i w asyście Policji w siedzibie ABB Polska oraz u pięciu dystrybutorów przedsiębiorcy.
Urząd analizuje obecnie zebrane materiały dowodowe.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł. Dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar.

RE na podstawie informacji ABB

Zapisz się na bezpłatny newsletter