Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne
Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne wykorzystywane są do projektowania i wyposażania urządzeń rozdzielczych, szaf sterowniczych, pulpitów i planszy synoptycznych dla wizualizacji i prowadzenia nadzorowania procesów łączeniowych w instalacjach elektroenergetycznych oraz procesów technologicznych we wszystkich dziedzinach przemysłowych i gospodarczych.
Firma POKÓJ S.E. posiada w swojej ofercie szeroką gamę przycisków sterowniczych i lampek sygnalizacyjnych, różnorodną pod względem: materiału z jakiego zostały wykonane, sposobu montażu oraz funkcjonalności.
Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne przeznaczone są do montażu we wszelkiego rodzaju panelach i pulpitach sterowniczych maszyn i rozdzielnic. Można je również zabudować w specjalnych kasetach, dzięki którym mamy możliwość dowolnego zastosowania ich w aplikacjach wewnątrz i na zewnątrz budynków.
Seria przycisków sterowniczych N-527 firmy POKÓJ
Korpusy przycisków serii N-527 wykonane są z metalu pokrywanego galwanicznie powłoką chromową, natomiast klawisze wykonane są z tworzywa. Przystosowane są do montażu w znormalizowanych otworach ∅22,3 mm wykonanych w pulpitach o grubości od 1 do 6 mm. Przyciski te mają budowę członową i składają się z trzech podstawowych elementów: napędu, adaptera i łączników.
Napędy dostępne są w sześciu kolorach klawiszy oraz pięćdziesięciu wykonaniach, które można podzielić w zależności od budowy i pełnionej funkcji na: kryte, wystające, podświetlane, załącz-wyłącz, podwójne, bezpieczeństwa, dłoniowe, pokrętne, z kluczem, selektory typu joystick. Napędy mocowane są do pulpitu za pomocą adaptera wykonanego z metalu, blokowanego dwoma wkrętami, co umożliwia stabilne i pewne połączenie odporne na udary mechaniczne. Do adaptera przykręcane są łączniki, które są dostępne w następujących typach: normalnie otwarty (koloru zielonego) lub normalnie zamknięty (koloru czerwonego), normalnie otwarty stosowany wyłącznie do przycisków podświetlanych typu załącz-wyłącz (koloru brązowego) i normalnie otwarty stosowany wyłącznie jako drugi poziom łączników w joystickach (koloru szarego). W przypadku przycisków podświetlanych należy dodatkowo zamocować pomiędzy adapterem i łącznikami moduł lampki, w którym montuje się źródło światła w postaci LED na trzonku BA9s, rzadziej stosowane są neonówki lub żarówki.
W przypadku mocowania przycisków serii N-527 w pulpitach i obudowach wykonanych z materiałów nieprzewodzących dla zapewnienia pełnej ochrony przeciwporażeniowej, należy zastosować płytkę ochronną, do której podłączamy przewód ochronny.
Dodatkowymi aparatami wykorzystującymi w swojej budowie przyciski N-527 są kasety sterownicze N-526. Obudowy kaset wykonane są z tworzywa lub aluminium, mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków, dając gwarancję szczelności IP65. Na specjalne zamówienie dostępne są również obudowy ze stali nierdzewnej.
NOWA Seria przycisków sterowniczych 627
Przyciski serii 627 wykonane są w całości z tworzywa i przystosowane są do montażu w znormalizowanych otworach ∅22,5 mm wykonanych w pulpitach o grubości blachy od 1 do 5,5 mm. Przyciski te również mają budowę członową.
Napędy dostępne są w sześciu kolorach klawiszy oraz w ponad dwudziestu wykonaniach, które można podzielić w zależności od budowy i pełnionej funkcji na: kryte, wystające, podświetlane, załącz-wyłącz, podwójne, bezpieczeństwa, dłoniowe, pokrętne, z kluczem oraz joysticki: jedno-, dwu- i czteropołożeniowe, o wysokości 55 lub 79 mm. W tej serii dostępne są również porty USB2.0, USB3.0, RJ45 oraz brzęczki.
Napędy blokowane są w otworze pulpitu lub kasety za pomocą nakrętki, co umożliwia szybkie i pewne mocowanie. Na tak przygotowany napęd zatrzaskiwany jest adapter. Właściwy montaż ułatwiają strzałki określające ich prawidłowe wzajemne położenie. Łączniki mocowane są do adaptera za pomocą zatrzasków. Tu również sposób pracy łącznika określony jest odpowiednim kolorem: zielony, czerwony, brązowy i szary. W przypadku przycisków podświetlanych należy dodatkowo zamocować pomiędzy łącznikami na pierwszym poziomie oprawę, w której znajduje się źródło światła w postaci LED w odpowiednim kolorze. Dostępne są następujące wartości napięć: 12V AC/DC; 24V AC/DC; 110V AC/DC i 230V AC.
Przyciski 627 również można montować w kasetach N-526.
Zarówno seria metalowa jak i plastikowa dostarczane są w postaci członów funkcjonalnych do samodzielnego montażu na pulpicie sterowniczym maszyny lub w szafie sterowniczej (osobno napędy, adaptery, łączniki, oprawy, źródła światła). Budowa członowa umożliwia dowolne konfigurowanie przycisków w zależności od potrzeb, a także ułatwia wprowadzanie zmian w istniejących już obwodach elektrycznych.
Seria ręcznych kaset sterowniczych DLAP
Ręczne kasety sterownicze DLAP przeznaczone są do operowania suwnicami, obrabiarkami, podnośnikami, elektrowciągami i podobnymi maszynami wymagającymi ręcznego sterowania umożliwiającego przemieszczanie się operatora w obrębie maszyny. Ergonomiczny kształt i doskonałej jakości materiały zapewniają obsługę i bezawaryjną pracę w ciężkich warunkach. Wszystkie materiały mające bezpośredni kontakt z otoczeniem są odporne na działanie czynników atmosferycznych, olejów, zmian temperatur oraz są wstrząsoodporne. Gumowe uszczelki zapewniają optymalną ochronę przed pyłem i płynami, natomiast przyciski posiadają samoczyszczące się styki ze stopu srebra.
W przyciskach przewidziano miejsce na umieszczenie oznaczenia funkcji, jaką pełni dany napęd, które możemy podzielić na: sygnalizacyjne, ruchu, awaryjnego stopu i blokady urządzenia kluczykiem. Aby zabezpieczyć maszynę przed uszkodzeniem w przypadku jednoczesnego naciśnięcia dwóch przycisków odpowiadających za ruch w przeciwne strony, w łącznikach zastosowano specjalną blokadę mechaniczną. W zależności od napędu i przewidzianej funkcji możemy zastosować następujące typy łączników: normalnie otwarty, normalnie otwarty progresywny (załączanie II biegu silnika), normalnie zamknięty i mechanizm do napędu z kluczykiem.
POKÓJ S.E.
91-202 Łódź
ul. Warecka 1
tel. (42) 25 47 850, -870
e-mail: sprzedaz@pokoj.com.pl
www.pokoj.com.pl