Rozdzielnice – kluczowe rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym
Nowoczesny budynek to skomplikowana, wielopoziomowa konstrukcja, a na prawidłowe funkcjonowanie całości wpływa każdy detal. Urządzenia, które mają kluczowy wpływ na dziesiątki procesów zachodzących w obiekcie to rozdzielnice: elektryczne oraz multimedialne. W przypadku niskoprądowych instalacji teletechnicznych i elektrycznych wykorzystywanych w budownictwie mieszkalnym wielorodzinnym niezastąpione będą rozdzielnice z serii MSF polskiego producenta – Elektro-Plast Nasielsk.
Rozdzielnice MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk są przeznaczone dla inwestycji deweloperskich. Ze względu na swoją elastyczność wyprzedzają dzisiejsze standardy tzn. są zaprojektowane na miarę aktualnych i przyszłych wymagań inwestorów oraz instalatorów. Nacisk położono tu na możliwość przyszłej modyfikacji oraz rozbudowy. Modernizacja instalacji oraz zmiany wprowadzane w budowę wnętrza rozdzielnicy nie będą wymagały wymiany urządzenia ani przeprowadzenia większego remontu. Duża ilość wolnego miejsca na aparaty pozwoli zamontować kolejne z nich na dalszym etapie inwestycji lub podczas eksploatacji budynku.
Kolejny czynnik to niezawodność rozdzielnic MSF.
Precyzyjny montaż rozdzielnic
Maksymalnie ułatwiono montaż rozdzielnicy do ściany. Przy ścianach pustych wystarczą kotwy tworzywowe, natomiast do murowanych – metalowe uchwyty. Na kołnierzu rozdzielnicy oraz na wysuwanych przepustach są wycięcia trasujące do obrysowania otworu montażowego, a w obudowie – rurkowy wskaźnik poziomu. Zapewnia to precyzję montażu oraz perfekcyjne wypoziomowanie. Obudowa została wyposażona także w metalowe łączniki do montażu kilku szaf obok siebie, np. multimedialnej i elektrycznej, z zachowaniem określonej przez przepisy odległości.
Na czym polega elastyczność rozdzielnic?
Dobrze zaprojektowane rozdzielnice pozwalają na rozdział energii elektrycznej do poszczególnych segmentów budynku, a przy tym stają się kompleksowym centrum sterowania domowymi multimediami. W ich wnętrzu można zamontować wszystkie niezbędne aparaty. Wspomniana elastyczność oznacza więc komfort i swobodę nie tylko w zakresie projektowania, lecz także montażu.
Urządzenia „przyjazne” monterowi, współpracujące z nim, pozwalają na szybkie, a przy tym bezbłędne przeprowadzenie prac, np. dzięki systemowi szybkiego mocowania, w który wyposażono każdą z szyn TH. W celu wymontowania zespołu szyn z rozdzielnicy, wystarczy tylko jeden obrót wkrętaka. Dzięki wdrożonym nowoczesnym rozwiązaniom znacznie łatwiejsza jest organizacja przewodów we wnętrzu urządzenia. Są one przytrzymywane za pomocą opasek samozaciskowych, które ułatwiają zabudowanie w podstawie rozdzielnicy we wrębie w kształcie litery T.
Montaż komponentów komunikacyjnych odbywa się na wygodnej płycie ażurowej oraz szynie nośnej. Szynę nośną można połączyć ponad zaciskami z przewodem do wyrównania potencjałów (wymóg normy DIN EN 5013:4-2005 dla neutralnych, przewodowych instalacji komunikacyjnych w obiektach mieszkaniowych). Umożliwiono instalację 12-portowego patch panela mocowanego na płycie montażowej za pomocą spinek.
Etykiety opisowe umożliwiają zachowanie przejrzystości i porządku wewnątrz rozdzielnicy, a jednocześnie ułatwiają konfigurację i montaż gniazd sieci światłowodowej, komputerowej, telefonicznej, telewizji kablowej, systemu audio oraz alarmów.
Rozdzielnice z serii MSF posiadają opatentowanie oraz certyfikaty VDE.
Dwie opcje w jednej obudowie
Firma Elektro-Plast Nasielsk odpowiadając na stale rosnące wymagania rynku, rozbudowała rodzinę omawianych rozdzielnic MSF o nowe modele. Po licznych konsultacjach z instalatorami pojawiła się potrzeba wprowadzenia wariantu TWIN, czyli rozdzielnic MSF, które łączą ze sobą – w jednej obudowie – wersję elektryczną oraz multimedialną.
Aby zapewnić komfort i elastyczność pracy instalatora, Elektro-Plast Nasielsk wprowadził na rynek nową powiększoną podstawę w rozmiarze 5-rzędowym stanowiącą fundament wariantu TWIN. Dzięki wprowadzeniu ściany grodziowej, dzielącej wnętrze rozdzielnicy na obszary rozdziału energii elektrycznej oraz urządzeń multimedialno-telekomunikacyjnych, zostały spełnione wymagania stawiane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w zakresie instalacji elektrycznych i telekomunikacyjnych.
Ściana grodziowa standardowo wyposażona jest w gniazdo zasilające 230V do urządzeń telekomunikacyjnych.
Obszar rozdziału energii elektrycznej jest zabezpieczony sprawdzonymi w praktyce i cenionymi przez instalatorów pokrywami znanymi z dotychczas produkowanych rozdzielnic MSF. Dzięki temu zachowano najwyższy poziom ochrony przez porażeniem prądem elektrycznym gwarantowany przez opatentowany system ryglowania pokryw umożliwiający opcjonalne zaplombowanie przestrzeni rozdziału energii elektrycznej.
Do montażu komponentów telekomunikacyjnych zastosowano wspomniane wyżej płyty ażurowe.
Nowe rozdzielnice MSF TWIN dostępne są w wersjach podtynkowej i natynkowej. Występują w 6 kombinacjach różniących się wielkościami przestrzeni rozdziału energii elektrycznej i multimedialno-telekomunikacyjnej, dając w ten sposób instalatorom możliwość szerokiego wyboru zależnie od potrzeb pojawiających się na inwestycjach.
Nowa rodzina MSF TWIN składa się z następujących rozdzielnic:
- MSF TWIN RP 1×12 (PE+N) + 3×12 multimedia
- MSF TWIN RP 2×12 (PE+N) + 2×12 multimedia
- MSF TWIN RP 3×12 (PE+N) + 1×12 multimedia
- MSF TWIN RN 1×12 (PE+N) + 3×12 multimedia
- MSF TWIN RN 2×12 (PE+N) + 2×12 multimedia
- MSF TWIN RN 3×12 (PE+N) + 1×12 multimedia
+ 2×12 multimedia
+ 1×12 multimedia
Rozwój wersji TWIN zaowocował rozszerzeniem oferty podstawowych rozdzielnic MSF o wersję elektryczną zawierającą 5 rzędów po 12 modułów w wariantach podtynkowym (RP) i natynkowym (RN):
- MSF RP 5X12 IP30 (PE+N)
- MSF RN 5X12 IP30 (PE+N)
Cechą charakterystyczną wszystkich wyrobów EPN jest bogate wyposażenie standardowe.
Nowe rozdzielnice MSF TWIN wyposażone są w:
- listwy PE+N
- płytę montażową z otworami do zamocowania urządzeń teleinformatycznych
- szyny DIN do montażu aparatury
- gniazdo zasilające 16A/250V
- superpłaskie stalowe drzwi, malowane proszkowo
- zestaw do uniwersalnego montażu w ścianie m.in. łapy metalowe do muru
- stalowe łączniki dające możliwość łączenia pion/poziom
Rozdzielnice MSF wolnostojące
Cieszące się dużym uznaniem instalatorów rozdzielnice MSF z drzwiami metalowymi firmy Elektro-Plast Nasielsk zostały wzbogacone o wersję natynkową wolnostojącą na postumencie, montowane bezpośrednio przy posadzce. Znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym.
Rozdzielnice występują w wersji multimedialnej.
Wyposażenie:
- wersja teletechniczna wyposażona w 16-portowy patch-panel, płyty montażowe i gniazdo zasilające
- zamek metalowy z kluczami w opcji wyposażenia
Kolorystyka: biały RAL9016
ELEKTRO-PLAST NASIELSK