Jak obniżyć koszty rozbudowy infrastruktury energetycznej?

24/07/2019
słupy energetyczne kompozytowe Alumast

W 2018 r. suma inwestycji pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce wyniosła aż 6 miliardów złotych. Spodziewany jest znaczny wzrost wydatków na modernizację sieci przesyłowej ze względu na wymogi projektu polityki energetycznej oraz obowiązek podłączania do sieci kolejnych odbiorców.

Wielkość niezbędnych i bieżących inwestycji wymaga jednak rozsądnego gospodarowania kosztami. Stąd spore zainteresowanie i wdrożenia OSD w obszarze automatyzacji sieci i innowacji na poziomie technologii informatycznych.

Niemniej, sektor energetyczny coraz odważniej sięga po technologie kompozytowe dla infrastruktury energetycznej – słupy kompozytowe – obok tradycyjnych, betonowych i stalowych konstrukcji podtrzymujących kable.

Operatorzy systemów dystrybucyjnych przekonali się do słupów z kompozytu. Są one bezpieczniejsze (to izolatory) oraz lekkie, a więc obniżają koszty transportu i montażu. Znacząco zmniejsza to koszty inwestycji. OSD najchętniej sięga po żerdzie kompozytowe EKO do sieci średniego i niskiego napięcia. Świadczą o tym podpisane przez nas kontrakty – mówi Zbigniew Szkopek, prezes zarządu Energy Composites S.A., Grupa Kapitałowa Alumast S.A.

Intensywne remonty infrastruktury energetycznej i nowe inwestycje sprawiają, że sektor docenia lekkość sprawdzonych konstrukcji znacznie obniżających koszty budowy i eksploatacji.

Energy Composites

Zobacz także: Kondycja firmy Alumast

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter