Gdy rozwijanie kabli jest problemem

03/08/2020
rozwijaki do kabli i przewodów Dolejsz

Firmy i specjaliści zawodowo zajmujący się wykonawstwem instalacji elektrycznych i teletechnicznych w swojej pracy często napotykają powtarzający się problem. Jest on związany z problematycznym rozwijaniem kabli i przewodów – kupowane w fabrycznie zapakowanych szpulach, bardzo łatwo ulegają plątaniu i zaginaniu podczas ręcznego rozwijania. Wpływa to bezpośrednio na wydajność i komfort pracy, może również prowadzić do uszkodzenia samych przewodów.

Stojaki do rozwijania kabli i przewodów, tzw. rozwijaki, zostały wykonane z ocynkowanej stali, niewymagającej zabezpieczania przed korozją. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe do transportowania. Za sprawą zamontowanych w nich łożysk oporowych pracują bardzo cicho i płynnie, niezależnie od obciążenia przewodami. Polecane są wszystkim, którzy regularnie mają do czynienia z montażem instalacji elektrycznych.

Duża dostępność modeli pozwala znaleźć stojak idealnie dopasowany do swoich potrzeb. 

Zobacz więcej: Stojaki do rozwijania kabli i przewodów

Stojaki do rozwijania kabli i przewodów ze szpul – seria SB

Przeznaczone do współpracy z kablami i przewodami nawiniętymi na szpule i bębny wykonane z tworzywa lub drewna. 

Do produkcji tych konstrukcji użyta została stal ocynkowana galwanicznie. Z tego samego materiału wykonano również rolki, które dodatkowo wzbogacono o łożyska oporowe. Stabilna podstawa całą powierzchnią opiera się na podłodze, nie grożąc przewróceniem. Stojaki wyposażono w stopniową regulację rolek.

Dostępne warianty stojaków serii SB:

  • SB-370 – stojak przeznaczony do bębna o max. szerokości 370 mm,
  • SB-470 – stojak przeznaczony do bębna o max. szerokości 470 mm,
  • SB-570 – stojak przeznaczony do bębna o max. szerokości 570 mm.

Stojaki do rozwijania przewodów z krążków – seria SO

Stojaki służą do rozwijania przewodów elektrycznych okrągłych oraz płaskich nawiniętych w krążkach, takich jak np.: YDY 3×1.5 3×2.5, LGY, OWY, itp.

Rozwijaki składają się z kilku najważniejszych elementów:

  • Stabilna podstawa – jest to dolna część stojaka, mająca kontakt z podłożem, do której przymocowane jest łożysko wraz z pionowym elementem, na który nakładamy przewód elektryczny. Specjalnie wyprofilowane nóżki podstawy sprawiają, że konstrukcja nie przesuwa się po podłodze;
  • Łożysko – aby przewody móc rozwijać wygodnie i lekko, lecz także w sposób kontrolowany, stojak posiada łożysko oporowe;
  • Maszt – jest to pionowy element wykonany z aluminiowego profilu, od góry zabezpieczony zaślepką z tworzywa sztucznego. Średnica elementu jest uniwersalna i pasuje do większości rodzajów przewodów zwiniętych w szpule, w tym do YDY 3×1,5; 3×2,5.

Dostępne warianty stojaków serii SO:

  • SO-460 – stworzony do przewodów elektrycznych okrągłych i płaskich, np. YDY 3×1.5, 3×2.5; LGY; OWY i innych;
  • SO-320 – stojak mniejszy i lżejszy od modelu 460, również przeznaczony do przewodów elektrycznych, a także alarmowych i teletechnicznych;
  • SO-230-2 – mały, podwójny stojak do przewodów alarmowych.

Zobacz także: Dane techniczne stojaków do rozwijania kabli i przewodów

DOLEJSZ

Zapisz się na bezpłatny newsletter