„Be electrified” – podsumowanie targów LIGHT & BUILDING 2024
Zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna budynków – takie hasła towarzyszyły tegorocznym targom Light & Building, które odbyły się w dniach 3-8 marca 2024 r. we Frankfurcie nad Menem.
Targi Light & Building wróciły do swojej wyśmienitej formy, po uboższej poprzedniej edycji spowodowanej sytuacją sanitarną i geopolityczną. Negatywną stroną imprezy były strajki w niemieckim transporcie kolejowym i lotniczym.
Najnowsze osiągnięcia w technice budowlanej i oświetleniowej zaprezentowało 2169 wystawców.
Z całego świata przyjechało 151 000 gości.
– Atmosfera na stoiskach wystawców, w halach i na całym terenie wystawowym była po prostu fantastyczna. Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że tak wielu wystawców i zwiedzających, a także naszych wieloletnich partnerów, kontynuowało historię sukcesu wiodących na świecie targów technologii oświetleniowej i usług budowlanych w 2024 roku – podsumowuje Wolfgang Marzin, prezes i dyrektor generalny Messe Frankfurt.
Inspirujące rozwiązania w budynkach przyszłości
Hasło przewodnie targów brzmiało Be electrified, czyli elektryfikacja i cyfryzacja domów
i budynków w celu ograniczenia emisji i ponownego wykorzystania surowców. Na Light & Building branża pokazała służącą do tego infrastrukturę cyfrową i elektrotechniczną i na tej podstawie zaprezentowała rozwiązania w zakresie dynamicznego sterowania mocą, systemów magazynowania energii oraz aplikacji dla połączonego bezpieczeństwa. Jednym z rozwijających się obszarów jest oferta infrastruktury elektromobilności i ładowania, a także innowacje i produkty dla zdecentralizowanych systemów i komponentów dostaw energii.
Światło odgrywa ważną rolę w architekturze jutra
Na targach Light & Building 2024 do branży oświetleniowej należało 65 proc. wystawców. Zaprezentowali wysokiej jakości rozwiązania oświetleniowe do przestrzeni wewnętrznych
i zewnętrznych, a także dynamiczne koncepcje pomieszczeń. Nowoczesne instalacje LED zapewniają współczesną efektywność, harmonijnie wtapiają się w architekturę i podkreślają jej elementy. Oświetlenie ma zapewniać maksymalny komfort wizualny we wszystkich środowiskach życia i pracy. Dzięki zastosowanym materiałom Acoustic Lighting łączy przyjemną atmosferę świetlną z funkcjami dźwiękochłonnymi.
Zrównoważony rozwój odgrywa kluczową rolę zarówno w zakresie stosowanych materiałów, jak
i procesów produkcyjnych. Wielu producentów projektuje oprawy oświetleniowe w taki sposób, aby użyte surowce można było poddać recyklingowi po zakończeniu ich okresu użytkowania.
Statystyki Light & Building 2024
Wysokiej jakości, szerokie i międzynarodowe portfolio technologii oświetleniowej i usług budowlanych zrobiło na zwiedzających wrażenie. 95 procent z nich było bardzo zadowolonych z prezentowanej oferty i stwierdziło, że osiągnęło 93 procent swoich celów związanych z wizytą na targach. Na targi przybyło najwięcej osób: z Niemiec, Chin, Włoch, Holandii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polski. Pochodzili łącznie ze 146 krajów, m.in. z Indii, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Australii, Brazylii i Singapuru. Stopień międzynarodowości wyniósł zatem 51%.
Wysoki był także poziom międzynarodowości wśród wystawców – spośród 2169 stoisk 76% pochodziło z zagranicy.
Polskie firmy na Light & Building 2024
We Frankfurcie wystawiają się najwięksi polscy producenci sprzętu oświetleniowego
i elektrotechnicznego, którzy zdobyli już uznanie na rynkach zagranicznych i wciąż rozwijają eksport. W 2022 roku lista polskich stoisk zawierała 63 firmy. W tym roku zwiększyła się do 72.
Niżej do pobrania lista polskich wystawców według nazw firm oraz według lokalizacji w halach.
Kolejna edycja targów Light & Building zaplanowana jest na 8-13 marca 2026 r. we Frankfurcie nad Menem.
RE
Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza