Polacy opracowują technologię stuprocentowego recyklingu paneli PV

07/05/2021

W laboratoriach AGH powstaje innowacyjna metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych. Władze uczelni wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech utworzyły konsorcjum w celu przeprowadzenia badań i działań wdrożeniowych. W skład zespołu badawczo-wdrożeniowego wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji.

  • Uczelnia AGH oraz firma 2loop Tech podjęły się opracowania metody stuprocentowego recyklingu zużytych modułów fotowoltaicznych.
  • Z paneli PV można odzyskać aluminium krzem czy szkło.
  • Wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej do utylizacji paneli fotowoltaicznych nastąpi do końca 2023 r.

Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 20–30 lat. W najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Już teraz z paneli fotowoltaicznych można odzyskiwać surowce, m.in. aluminium, krzem czy szkło. Na razie są to jednak często metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki

Umowa zawarta w ramach projektu zakłada opracowania technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.

Razem z AGH opracowujemy nowatorską technologię pozwalającą firmom efektywnie i ekonomicznie recyklingować panele fotowoltaiczne, tak aby zminimalizować koszty procesu i nie musieć ich przerzucać na użytkownika indywidualnego. Dostawcy paneli są coraz bardziej świadomi narastającego problemu odpadów po instalacjach OZE i są już wśród nich na rynku pionierzy, którzy wychodzą z inicjatywą, by skorzystać z tych nowych możliwości i doprowadzić do odpowiedzialnego przetworzenia zużytych elementów instalacji PV – mówi Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech.

Zobacz także: Pierwsza na świecie Fabryka Perowskitów

Umowa zawarta z końcem kwietnia 2021 r. przewiduje zakończenie badań przemysłowych do października 2022 r., a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej nastąpi do końca 2023 r. 2loop Tech jest liderem konsorcjum, odpowiadającym za proces wdrożeniowy projektu. Natomiast za część naukowo-badawczą projektu odpowiada AGH.

2loop Tech to spółka technologiczno-badawcza, zajmująca się opracowaniem, rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii. Spółka zamierza zadebiutować na New Connect w roku 2022.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter