Ultrafiolet w globalnej walce
Do dezynfekcji włącz UV-C!
Rozmowa z Tomaszem Książkiem, wiceprezesem zarządu oraz dyrektorem handlowym na Polskę i kraje bałtyckie w firmie Signify Poland
Wzrasta popyt na urządzenia do dezynfekcji. Jaki potencjał ma Signify w tej dziedzinie?
Pandemia sprawiła, że zapotrzebowanie na różne formy dezynfekcji znacząco wzrosło. W odpowiedzi na te potrzeby nasza firma zwiększyła produkcję promienników UV-C oraz opracowała szereg nowych urządzeń do dezynfekcji, które wprowadziliśmy na rynek w celu wsparcia ochrony ludzkiego zdrowia i bezpieczeństwa.
Od ponad 35 lat Signify znajduje się w czołówce firm zajmujących się technologią UV. Promienniki UV-C od wielu lat produkowane są w naszym zakładzie w Pile, gdzie dodatkowo znajduje się też Centrum Badawczo-Rozwojowe technologii UV.
Jaki jest poziom skuteczności urządzeń do dezynfekcji firmy Signify?
Dzięki badaniom przeprowadzonym w tym roku przez Signify wspólnie z Uniwersytetem Bostońskim w USA, potwierdziliśmy skuteczność naszych promienników UV-C w walce z obecnie panującą pandemią. Oznacza to, że nasze promienniki UV-C są w stanie skutecznie dezaktywować wirusa SARS-CoV2 powodującego chorobę COVID-19 w ciągu zaledwie kilku sekund. To znakomita wiadomość dla nas wszystkich: przedsiębiorców, konsumentów, pacjentów, wszystkich pracowników, ponieważ możemy jeszcze lepiej troszczyć się o zdrowie ludzi.
Jak wygląda plan przyspieszenia wprowadzania na rynek produktów UV-C?
Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, dlatego chcemy wspomagać globalną walkę z wirusem i aktywnie się w nią angażować. Jesteśmy świadomi efektywności naszych promienników i systemów UV-C, dlatego postanowiliśmy udostępnić nasze know-how przedsiębiorstwom z innych branż technologicznych
W tym roku dodatkowo poszerzyliśmy ofertę naszych produktów UV-C, przejmując aktywa Germicidal Lamps & Applications (GLA), holenderskiej firmy posiadającej duże doświadczenie w zakresie dezynfekcji UV-C. W ramach transakcji przejęliśmy od GLA portfolio urządzeń UV-C do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach w oparciu o konwekcyjny ruch powietrza. Urządzenia te noszą nazwę „Upper Air UV-C” i co bardzo ważne, podczas ich pracy, w pomieszczeniach mogą znajdować się ludzie!
Promieniowanie UV-C ma obecnie szersze zastosowanie niż dotychczas. Skąd wiadomo, że jest bezpieczne?
Technologia UV dotychczas znajdowała swoje zastosowanie głównie w szpitalach, na oddziałach zakaźnych lub gabinetach lekarskich czy weterynaryjnych oraz była stosowana interwencyjnie w miejscach, w których pojawiały się okresowe epidemie np. gruźlicy. Obecnie podstawowe zastosowanie opisane wyżej nie zmieniło się, ale poszerzyło swój zakres. Na dezynfekcję UV-C zdecydowało się już wielu nowych klientów z takich obszarów jak biura, szkoły, fabryki, sieci sklepów drogeryjnych oraz parki wodne. Przykładem ostatniej realizacji jest Aqua Park Warszawianka, gdzie zainstalowaliśmy nasze produkty „Upper Air” w szatniach i w ciągach komunikacyjnych.
Pamiętajmy, że promieniowanie UV-C jest szkodliwe dla oczu i skóry człowieka oraz zwierząt. Znane są przykłady niewłaściwego ich wykorzystania, co może stanowić zagrożenie.
To, co wyróżnia naszą firmę to polityka sprzedaży bazująca wyłącznie na certyfikowanych podmiotach (dystrybutorach oraz instalatorach), gwarantujących instalację urządzeń w oparciu o profesjonalny projekt oświetleniowo-elektryczny dostosowany do danego pomieszczenia. Dodatkowo użytkownik zostanie każdorazowo przeszkolony z zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń UV-C. Naszym klientom rekomendujemy zachowanie ostrożności przy wyborze urządzeń oraz zwracanie uwagi na certyfikaty materiałów i komponentów elektrycznych oraz wyniki testów i badań przeprowadzonych przez akredytowane laboratoria.
W jakich sytuacjach urządzenia UV-C sprawdzają się najlepiej?
Wiele podmiotów szuka sposobów, aby stworzyć bezpieczne środowisko pracy czy miejsc użyteczności publicznej. W zależności od sytuacji mamy do wyboru produkty i rozwiązania, które przeznaczone są do dezynfekcji powietrza, przedmiotów czy powierzchni.
Nasze portfolio niedawno poszerzyło się o nowe produkty i rozwiązania oparte o technologię UV-C dla odbiorców profesjonalnych. Mogą to być urządzenia, które są wyposażone w czujniki oraz systemy sterujące (działają wyłącznie, gdy nie ma w pobliżu ludzi ani zwierząt) lub specjalne rozwiązania do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie („Upper-Air UV-C”). Instalowane są wówczas na odpowiedniej wysokości, gdzie w połączeniu ze specjalnymi osłonami i optyką eliminuje się narażenie ludzi na bezpośrednie działanie promieniowania UV-C. Powietrze w górnej części pomieszczenia jest stale dezynfekowane za pomocą promieniowania UV-C i naturalnego obiegu powietrza. Z kolei do dezynfekcji przedmiotów idealnie nadają się komory dezynfekcyjne, które pomogą pozbyć się drobnoustrojów z identyfikatorów, telefonów, toreb, laptopów i portfeli. W sklepach mogą być one wykorzystywane do dezynfekcji zwracanych towarów np. okularów lub ubrań zakładanych w przymierzalniach.
Podsumowując, technologia UV jest z nami od wielu lat i z pewnością zostanie z nami na dłużej. Żyjemy w połączonym ekosystemie, a mobilność ludzi i globalizacja sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się patogenów, a dzięki technologii UV możemy w znacznym stopniu ograniczyć zagrożenia z nimi związane. Decydując się na współpracę z Signify, klienci, dzięki naszej autoryzowanej sieci dystrybucji oraz firm instalacyjnych mogą mieć pewność korzystania nie tylko z urządzeń wysokiej jakości, ale również wsparcia w projekcie, instalacji i szkoleniu z prawidłowego i bezpiecznego użytkowania.
Dziękuję za rozmowę, Małgorzata Kozińska
- Kontakt do specjalisty ds. UV-C w Signify: +48 604 496 842
- Kontakt | Signify – centrum obsługi klienta: https://www.signify.com/pl-pl/contact
Tomasz Książek
Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w zakresie zarządzania sprzedażą oraz marketingu na rynku elektrotechnicznym. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1992r w firmie SAPA Aluminium. Z marką Philips Lighting związany od 1995 roku. Będąc odpowiedzialnym za sprzedaż oraz jako dyrektor marketingu, aktywnie uczestniczył w procesie transformacji spółki z producenta produktów oświetleniowych do konsultanta i dostawcy zintegrowanych rozwiązań IoT. Kierował pracą międzynarodowych zespołów, wdrażając innowacyjne w branży rozwiązania i modele biznesowe. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa zarządu Signify Poland oraz dyrektora handlowego w Polsce i krajach bałtyckich. Od 2015 roku jest członkiem zarządu Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne, jest również absolwentem Executive Master of Business Administration.