UE wycofuje kolejne źródła światła – sprawdź jakie i poznaj alternatywy
Po żarówkach wolframowych przyszedł czas na świetlówki kompaktowe i halogeny – wiele z nich zniknęło z rynku wraz z początkiem września 2021 r. Zaskoczeniem mogą być też nowe etykiety energetyczne widoczne na opakowaniach produktów oświetleniowych. Dowiedz się, czym dokładnie różnią się od tych dotychczasowych, poznaj przyczyny wprowadzonych zmian i sprawdź alternatywy dla wycofywanych produktów.
Dlaczego Unia Europejska wycofuje kolejne źródła światła?
Nie jest tajemnicą, że kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Do 2030 roku powinna się ona zmniejszyć o 55% w stosunku do 1990 roku. UE podejmuje różne działania w tym zakresie. Wymiana oświetlenia na nowocześniejsze, bardziej energooszczędne rozwiązania jest jednym z nich. Co ważne, jest to jedna z najprostszych recept na realizację porozumień paryskich. Wszystko dzięki możliwościom technologii LED, która potrzebuje do działania znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, lecz także świetlówki czy żarówki halogenowe. Dodatkowo – źródła światła LED są znacznie trwalsze od wspomnianych rozwiązań, więc korzystając z nich, ograniczamy nie tylko emisję CO2, ale także produkcję śmieci.
Jakie produkty zostały wycofane? Czy wszystkie świetlówki fluorescencyjne znikają z rynku?
Nie, nie wszystkie. Wciąż dostępne będą świetlówki liniowe T5, T8 oraz niezintegrowane świetlówki kompaktowe. Wprowadzanie na rynek popularnych zintegrowanych świetlówek kompaktowych, zostanie jednak wstrzymane na terenie całej Unii Europejskiej. Wspomniane produkty będą dostępne w sklepach jedynie do wyczerpania zapasów.
Podobnie będzie z żarówkami halogenowymi. Większość z nich zniknie z rynku, natomiast w użytku pozostaną jedynie żarówki halogenowe o trzonkach G4, G9 i GY6.35.
Podsumowując, we wrześniu 2021 roku zostały wycofane następujące produkty oświetleniowe:
- Zintegrowane świetlówki kompaktowe
- Halogeny niskonapięciowe (kierunkowe) i halogeny liniowe
Czym je zastąpić?
Oto wybrane alternatywy z oferty Signify:
- Zintegrowane świetlówki kompaktowe => żarówki LED, np. klasyczna żarówka Philips LED z gwintem E27
- Halogeny niskonapięciowe => reflektory LED, np. Reflektor punktowy Philips LED
Jak widać lampy Philips LED mogą z powodzeniem zastąpić wycofywane produkty. Firma od lat przygotowywała się do tej zmiany i obecnie jest na nią w 100% gotowa.
Nowe etykiety energetyczne na produktach oświetleniowych – co warto o nich wiedzieć?
Wraz z początkiem września zmieniło się nie tylko portfolio produktów firm oświetleniowych, lecz także etykiety energetyczne, jakimi są one oznaczone. Tej jesieni wróciliśmy do skali od A do G, zamiast A+++ do D.
Jednocześnie zmieniają się kryteria, na podstawie których produkty są przyporządkowywane do określonej klasy. Obecnie są one znacznie bardziej wymagające niż rok temu, w efekcie czego produkty z dawnej klasy A++ klasyfikują się co najwyżej w kategorii E.
Jaki ma to cel?
Chodzi przede wszystkim o zwiększenie czytelności etykiet dla konsumentów, ale także motywowanie producentów do wprowadzania na rynek coraz bardziej energooszczędnych produktów. Technologia LED nie osiągnęła bowiem jeszcze pełni swoich możliwości – możemy spodziewać się, że z roku na rok żarówki te będą coraz bardziej energooszczędne.
Skąd wziąć pieniądze na wymianę oświetlenia?
Kontrargumentem przeciw technologii LED często jest wysoka cena tego rodzaju lamp. Warto jednak wiedzieć, że:
- w ostatnich latach technologia LED znacząco się rozwinęła, w efekcie czego ceny znacząco spadły;
- jakość światła żarówek LED jest obecnie znacząco lepsza, niż gdy debiutowały one na rynku – obecnie diody LED są w stanie emitować światło o parametrach zbliżonych do światła naturalnego;
- pojawiło się wiele nowych technologii współpracujących z LED, dzięki czemu żarówkami diodowymi da się sterować głosem, przy pomocy aplikacji itp.
Wymiana oświetlenia na LED może być też dofinansowana przez Unię Europejską w ramach tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. Więcej informacji na temat dotacji znajdziesz na stronie Philips.
W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z ekspertami Signify.