Apator
APS Energia
BeeIn
Berg Holding w restrukturyzacji
Bras
Columbus Energy
Ekobox
Elektromont w restrukturyzacji
Elektrotim
ELQ
Erato Energy
Farmy Fotowoltaiki
Foto Volt Eko Energia
Govena Lighting
Grodno
Lena Lighting
LUG
MDI Energia
Minutor Energia
ML System
COLUMBUS ENERGY: nowa strategia rozwoju na lata 2023-2028
Zarząd Columbus Energy S.A. informuje, że w dniu 4 października 2023 r. przyjął nową strategię rozwoju Grupy Columbus w latach 2023-2028. Strategia została podzielona na realizację celów krótkoterminowych tzw. quick wins oraz celów realizowanych w perspektywie pięcioletniej tzw. long term strategy, których zadaniem jest umocnienie pozycji Columbus w regionie CEE.
Opublikowana strategia Columbus wskazuje na kilka kluczowych obszarów, w których zarząd widzi potencjał długoterminowego rozwoju Grupy, budowania rynkowej wartości i wypracowywania zysku. Przedtem jednak Columbus skupi się na realizacji celów krótkoterminowych, tzw. quick-wins, do których zalicza:
- ustabilizowanie i rozwój sprzedaży dla domów i biznesu w Polsce,
- ekspansja zagraniczna na kolejne rynki tj. Słowenię i Chorwację,
- znaczące lub całkowite zredukowanie finansowania od inwestora DC24 ASI,
- pozyskanie strategicznego inwestora do realizacji wielkoskalowych magazynów energii,
- wejście na kolejne rynki krajów CEE,
- komercjalizację produktów Columbus Technologies (również za granicą),
- budowę i sprzedaż farm fotowoltaicznych,
- wdrożenie sprzedaży direct, czyli sprzedaż online do klienta końcowego.
Trzy filary strategii Columbus Energy
W nowej strategii spółka dąży do wyodrębnienia każdego z 3 głównych filarów działalności Columbus – po to, aby transakcje realizowane np. w wielkoskalowych aktywach nie przykrywały rzeczywistych osiągnięć core biznesu, jakim jest sprzedaż instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, biznesowych i sektora public.
Nowością w pierwszym filarze będzie uruchomienie kanału sprzedaży online oraz usługi Reseller, czyli serwisowania i hurtowej sprzedaży urządzeń OZE.
Drugi filar, Columbus Assets, obejmie rozwój projektów farm fotowoltaicznych w Polsce i za granicą, a także budowę wielkoskalowych magazynów energii. Tu nowością będzie cel, jakim jest zbudowanie unikatowej kompetencji projektowania, budowy i zarządzania wielkoskalowymi magazynami energii.
Czytaj także: Moc zainstalowana fotowoltaiki
Z kolei trzeci filar – Columbus Technologies, skupi się na komercjalizacji produktów technologicznych, nad którymi spółka pracuje od 4 lat, a od 2 lat rozwija Dział R&D, tj. PowerHouse HEMS, Regulator Napięcia, SCADA czy technologia Smart-Node.
Columbus zamierza zacieśnić współpracę i zbudować jeszcze większą synergię z Saule Technologies.
W planach strategicznych zarząd Columbus mocno podkreśla rolę wielkoskalowych magazynów energii w przyszłych, długoterminowych zyskach. Obecnie spółka posiada projekty na 724 MW magazynów energii, z których 398 MW ma wydane warunki przyłączenia, a jeden projekt na 133 MW jest po wygranej aukcji na rynku mocy. Dalszy rozwój portfela inwestycyjnego wielkoskalowych magazynów energii jest kluczowy dla przyszłościowego systemu energetycznego.
Wśród długoterminowych celów strategicznych Columbus uwagę przykuwa ekspansja zagraniczna. Grupa zamierza dostarczać usługi montażu, sprzedaży i opieki posprzedażowej dla fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych dla sektorów residential, business i public w Europie Środkowo-Wschodniej. Do końca 2028 r. Columbus chce uruchomić pełne portfolio swoich usług w: Czechach, Słowacji, Słowenii i Chorwacji oraz – jeśli sytuacja na to pozwoli – na Ukrainie.
Czytaj także: Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych
W pięcioletniej perspektywie rozwoju i realizacji strategii biznesowej stawiamy przed sobą cele, które na stałe umocnią naszą pozycję w regionie CEE. Jednym z nich jest zbudowanie unikatowego know-how w zakresie projektowania, budowy i obsługi wielkoskalowych magazynów energii. Innym celem, którego realizacja marzy mi się od kilku lat, i z powodu którego inwestuję środki w rozwój Działu R&D, jest wdrożenie technologii dla wirtualnego prosumenta, a tym samym otwarcie dostępności do ekosystemu Columbus dla klientów mieszkających w zabudowie wielorodzinnej – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.
RE
- COLUMBUS ENERGY: usługa do synchronizacji urządzeń energetycznych
- COLUMBUS: realizacja umowy na sprzedaż farm fotowoltaicznych
- COLUMBUS ENERGY: sprzedaż 19 spółek w celu redukcji zadłużenia
- COLUMBUS ENERGY: fotowoltaika dla miasta Brna
- COLUMBUS ENERGY: rozpoczęcie działalności w Słowacji
- COLUMBUS ENERGY: rozpoczęcie działalności na Ukrainie
- COLUMBUS ENERGY: spadek kursu akcji w debiucie
- COLUMBUS ENERGY: podsumowanie 2022 r. Strata wzrosła do 115 mln
- COLUMBUS ENERGY: przeniesienie notowań na rynek podstawowy GPW