Historia opowiadana światłem – 30 lat Grupy Zumtobel w Polsce

25/09/2024
30-lecie Zumtobel w Polsce

Grupa Zumtobel od 30 lat dostarcza na rynek polski wysokiej jakości rozwiązania oświetleniowe. Firma wraz z partnerami biznesowymi świętowała swój jubileusz 19 września 2024 roku w Warszawie. Imprezie towarzyszyła wystawa produktów, panel dyskusyjny, a także wręczenie nagród.

Uroczystość 30-lecia Grupy Zumtobel rozpoczęła się od przemówienia Kamila Maciejczyka, dyrektora generalnego w Polsce. Podkreślił on, że silna pozycja rynkowa jest owocem dwóch silnych marek: Thorn oraz Zumtobel. Ich historia związana jest z aktywnym udziałem w kreowaniu zmian na rynku oświetlenia profesjonalnego. Dlatego dziś traktowane są z pełnym uznaniem dla jakości i innowacyjności.

Obie marki łączy dbałość o zrównoważony rozwój. Dzięki świadomemu projektowaniu i wykorzystywaniu wysokiej jakości materiałów, produkty Grupy mogą być ponownie użyte, ograniczając tym samym nie tylko ślad węglowy wygenerowany w trakcie użytkowania, lecz również ten, który powstaje na etapie produkcji i późniejszej utylizacji. Potwierdzają to Deklaracje Środowiskowe Produktów, które firma Zumtobel, jako jedyna w branży, posiada dla całego oferowanego portfolio.

Głęboko wierzymy, że to właśnie zrównoważony rozwój umożliwia nam oferowanie naszym klientom i partnerom spójnego łańcucha wartości. I chociaż każda z marek posiada odrębne DNA, wspólnie budują komplementarną ofertę, która zaspokaja różnorodne potrzeby naszych klientów – powiedział Kamil Maciejczyk, dyrektor generalny Grupy Zumtobel.

Rola oświetlenia – wczoraj i dziś

Panel dyskusyjny pokazał, że oświetlenie ma dziś większe znaczenie niż 30 lat temu. Kiedyś wystarczyło dobrać oprawy do obiektu. Dziś przedmiotem pracy architekta jest samo oświetlenie. Inwestorzy zwracają większą uwagę na estetykę czy energooszczędność. Ważnym aspektem stały się także sprawy kadrowe. Trudno jest obecnie o dobrego pracownika. Zapewnienie mu m.in. odpowiedniego oświetlenia wpisuje się w dbałość firmy o środowisko pracy.

Panel dyskusyjny o oświetleniu z okazji 30-lecia Grypy Zumtobel w Polsce
Panel dyskusyjny o oświetleniu z okazji 30-lecia Grypy Zumtobel w Polsce. Od lewej: Jarosław Barański (Grupa Zumtobel), Tomasz Konior (Konior Studio), Marcin Sadowski (JEMS Architekci), Krzysztof Wach (DHL) i Kamil Maciejczuk (Grupa Zumtobel).

Paneliści podkreślili, że oświetlenie daje dziś, oprócz coraz lepszej jakości, także nieskończone możliwości projektowania i użytkowania. Stało się to za sprawą nowoczesnej technologii LED, a także systemów inteligentnego sterowania, bez którego oświetlenie nie będzie spełniało swojej roli.

Dyskusja pokazała, że współczesne narzędzia ułatwiają wykonanie odpowiedniego oświetlenia dostosowanego do oczekiwań klienta i zgodnego z normami. Do dyspozycji są programy komputerowe, a także sztuczna inteligencja. Jednak rozmówcy zgodnie stwierdzili, że najlepsze rozwiązania techniczne nie zastąpią świadomości. Nie można na siłę dążyć do innowacyjności. Postęp cywilizacyjny skłania do częstej wymiany oświetlenia, a to nie jest zgodne ze zrównoważonym rozwojem. Dlatego silną pozycję mają klasyczne wykonania o ponadczasowym charakterze. Ich siła tkwi w designie, dzięki któremu instalacja może podobać się i funkcjonować przez wiele lat.

Lights on Tour, czyli wystawa o ponadczasowych rozwiązaniach oświetleniowych

Po zakończeniu dyskusji goście mogli zapoznać się z wystawą Lights on Tour, czyli prezentacją najnowszych rozwiązań oświetleniowych oraz innowacji w zakresie sterowania oświetleniem.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z oprawą oświetleniową IZURA, której zrównoważona koncepcja opiera się na modułowej konstrukcji, eliminującej potrzebę spawania i klejenia. Dodatkowo, dzięki cyfrowemu drukowi kolorowemu firmy Typico, obudowa IZURA może być zaprojektowana w dowolnym wzorze, co pozwala na indywidualne dostosowanie jej do specyficznych wymagań każdego klienta.
Prezentowano również system KEYTURE, oparty na technologii IoT. To modułowe, wielofunkcyjne oprogramowanie wykorzystuje inteligentne czujniki, oferując rozwiązania do optymalizacji zużycia energii (sterowanie), wspierające konserwację i monitorowanie celów zrównoważonego rozwoju (raportowanie), umożliwiające bieżącą optymalizację przestrzeni (przeglądanie), identyfikację i śledzenie obiektów (lokalizowanie) oraz monitorowanie efektywności środowiskowej i operacyjnej.

Po części oficjalnej odbyło się after party w restauracji MADRE, w eleganckim stylu z muzyką na żywo oraz włoską kuchnią.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter