Oświetlenie dopasowane do potrzeb i budżetu każdego projektu

31/10/2024
Kamil Maciejczyk, dyrektor generalny Zumtobel w Polsce

Zróżnicowana oferta silnych marek Grupy Zumtobel: Thorn i Zumtobel – jakość, innowacje i zrównoważony rozwój.

30 lat Grupy Zumtobel w Polsce

Rozmowa z Kamilem Maciejczykiem, dyrektorem generalnym Grupy Zumtobel w Polsce

Jak Pan ocenia 30 lat Grupy Zumtobel w Polsce? Jakie są plany rozwoju na przyszłość?

Patrząc wstecz, jesteśmy niezwykle dumni z naszego rozwoju. Przez te trzy dekady zbudowaliśmy solidną rozpoznawalność obu marek wchodzących w skład Grupy Zumtobel. Od 2000 roku marki Thorn i Zumtobel są częścią jednej grupy. To pozwala nam lepiej dostosować ofertę do potrzeb klientów i spełniać wymagania każdej branży: od przemysłu, przez biura, po muzea i obiekty opieki zdrowotnej. Oferujemy szeroki wachlarz rozwiązań, obejmujący oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne oraz systemy sterowania.

Myślę, że kompleksowość naszej oferty jest jednym z kluczowych czynników naszego sukcesu. Warto podkreślić, że miniony rok kalendarzowy był najlepszym w naszej historii, a my konsekwentnie zwiększamy nasz udział w rynku lokalnym.

Pozwala nam to optymistycznie patrzeć w przyszłość i planować dalszy rozwój naszego portfolio oraz umacniać obecność w segmentach, w których dotychczas byliśmy mniej widoczni. Skupiamy się na innowacjach i ciągłym doskonaleniu, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom rynku.

Jaka jest definicja światła według Grupy Zumtobel?

Światło jest kluczowym elementem życia, niezbędnym zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i roślin. Przez wieki naturalne światło dzienne było jedynym źródłem oświetlenia, jednak dziś, dzięki rozwojowi technologii, jesteśmy w stanie łączyć jego zalety z innowacyjnymi rozwiązaniami sztucznego oświetlenia, aby poprawić samopoczucie i zdrowie użytkowników.

Światło to nie tylko narzędzie, które umożliwia widzenie. Ma ono również bezpośredni wpływ na nasz nastrój, wydajność oraz rytm dobowy, regulując poziom hormonów i wspierając zdrowy tryb życia. Zdając sobie z tego sprawę tworzymy nasze rozwiązania tak, aby oddać jak najwięcej wartości światła dziennego, naśladować jego dynamikę. Nasza koncepcja Active Light pozwala dostosować barwę, natężenie i kierunek oświetlenia do różnych aktywności oraz do pory dnia. Jest to szczególnie istotne w środowisku pracy, gdzie spędzamy około 80 procent czasu w pomieszczeniach.

Dlatego naszym celem jest stworzenie doskonałej jakości oświetlenia, które może poprawić nie tylko komfort pracy, lecz również pobudzać kreatywność i zwiększać motywację do działania.

W globalnym otoczeniu biznesowym firmom coraz trudniej jest konkurować samą tylko jakością produktów. Co wyróżnia Grupę Zumtobel spośród konkurencji? Czy jakość wystarczy, żeby konkurować?

Jakość zawsze była i pozostaje znakiem rozpoznawczym Grupy Zumtobel – to fundament, na którym budujemy nasze działania. Jednak w obecnym, wymagającym środowisku biznesowym sama jakość nie wystarcza, aby utrzymać przewagę konkurencyjną. Dlatego tak mocno stawiamy na zrównoważony rozwój, dobrostan użytkowników oraz innowacje.

Od 2021 roku Grupa Zumtobel projektuje wszystkie oprawy w oparciu o zasady gospodarki obiegu zamkniętego. Nasze produkty są tworzone z myślą o długotrwałym użytkowaniu, łatwości naprawy oraz możliwości modernizacji. Już na etapie koncepcji nowych produktów stawiamy na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, a oprawy są projektowane w sposób, który ułatwia ich demontaż i ponowne wykorzystanie komponentów w przyszłych produktach.

Ponadto projektujemy nasze rozwiązania tak, aby były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Dobrym przykładem jest system NightTune, który dostosowuje poziom i barwę światła do pory nocy i natężenia ruchu, pomagając chronić ciemne niebo, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo ludzi. Dzięki temu zwiększamy efektywność energetyczną, jednocześnie dbając o otaczające nas środowisko.

Równocześnie nie zapominamy o naszym własnym śladzie węglowym. Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2025 roku, co wymaga wprowadzania nowoczesnych technologii i materiałów przyjaznych dla środowiska. To właśnie to podejście – łączące jakość z odpowiedzialnością i innowacyjnością – wyróżnia nas na tle konkurencji i definiuje nasze działania na przyszłość.

Oświetlenie może wspomagać człowieka w pracy. Jakie są dostępne technologie w tym zakresie?

Współczesne technologie oświetleniowe mają istotny wpływ na wspieranie ludzi w pracy, wpływając na ich zdrowie, samopoczucie, koncentrację oraz motywację. W biurach dobrze zaprojektowane oświetlenie może redukować poziom stresu i zwiększać efektywność poprzez synchronizację z naturalnym rytmem dobowym. Jak już wspomniałem, dobrostan użytkowników jest dla nas równie ważny, dlatego rozwijamy technologie takie jak TunableWhite, która umożliwia dostosowanie temperatury barwowej światła, oraz Zumtobel Spectrum, które oferuje widmowy rozkład światła zbliżony do naturalnego, wspierając zdrowy rytm dobowy człowieka.

Dbamy również o to, aby nasze rozwiązania były elastyczne, łatwe do adaptacji i dostosowania do zmieniających się potrzeb oraz wymagań na danym stanowisku pracy, a także szybkie i proste w montażu.

Produkty, które podlegają ostrym kryteriom jakościowym i środowiskowym, są zwykle drogie. Jak przekonać zwykłych odbiorców do najlepszych marek oświetleniowych?

Oferowanie produktów spełniających najwyższe standardy jakościowe i środowiskowe niekoniecznie musi wiązać się z wysokimi kosztami, szczególnie w ujęciu długoterminowym. Wysoka jakość oświetlenia wpływa na trwałość produktów, co redukuje konieczność częstych wymian i serwisowania. A to w dłuższej perspektywie prowadzi do niższych kosztów eksploatacyjnych, umożliwiając osiągnięcie korzystniejszego zwrotu z inwestycji.

Nasze zaangażowanie w badania i rozwój (R&D) pozwala nam wprowadzać nowoczesne technologie, jednocześnie utrzymując konkurencyjność cenową. Dążymy do tego, aby innowacyjne produkty były dostępne nie tylko dla segmentu premium, ale również dla szerszej grupy odbiorców. W ten sposób łączymy wysoką jakość z przystępną ceną, co pozwala klientom czerpać korzyści zarówno z nowoczesnych technologii, jak i długoterminowych oszczędności.

Firma dostarcza produkty do projektów zróżnicowanych pod względem skali i budżetu. Czy łatwo jest zdobyć takie kontrakty? Co sprawia, że klienci wybierają właśnie asortyment Grupy Zumtobel?

Pozyskiwanie kluczowych realizacji zależy od wielu czynników, a konkurencja w tej branży jest duża. Grupę Zumtobel wyróżnia nie tylko jakość i zaawansowanie techniczne produktów, lecz także łatwość i szybkość montażu. Ten aspekt klienci często podkreślają w swoich opiniach. Przykładowo, wybierając liniowy system oświetlenia TECTON, instalatorzy zyskują nawet 30% oszczędności czasu w porównaniu do innych systemów, co potwierdzają niezależne certyfikaty. Ponadto system TECTON zapewnia dużą swobodę aranżacji, oferując możliwość instalacji różnych konfiguracji opraw na jednej szynie, co pozwala na elastyczne dopasowanie do indywidualnych potrzeb projektowych.

Grupa Zumtobel odpowiada na potrzeby klientów z różnym budżetem, oferując marki oświetleniowe, które pozwalają na elastyczne dopasowanie do wymagań i skali każdego projektu. Marka premium, Zumtobel, wyróżnia się innowacyjnym, ponadczasowym wzornictwem, najwyższą jakością oraz zrównoważonym podejściem, tworząc przestrzenie, które inspirują i angażują. Thorn, ceniony za świetny stosunek jakości do ceny, proponuje funkcjonalne rozwiązania do oświetlenia wnętrz i przestrzeni zewnętrznych, co sprawdza się w projektach o różnych wymaganiach.

Z kolei w sytuacjach, gdzie kluczową rolę odgrywa przystępna cena, doskonale sprawdzi się ThornEco, nasza gama ekonomicznych i wydajnych produktów. Dzięki temu Grupa Zumtobel dostarcza kompleksowe rozwiązania oświetleniowe, idealnie dopasowane do każdego budżetu oraz specyficznych potrzeb projektu.

Coraz większe znaczenie przy wyborze dostawcy mają również kwestie środowiskowe, wpływ danego produktu na środowisko. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom dostarczamy EPD (Deklarację Środowiskową Produktu), która opisuje wpływ naszych produktów na środowisko w całym cyklu ich życia – od pozyskania materiałów po recykling. Produkty posiadające EPD mogą zwiększyć szanse budynku na uzyskanie certyfikacji ekologicznej, jak BREEAM czy LEED. Grupa Zumtobel jako pierwsza w branży wprowadziła deklaracje już w 2009 roku, a obecnie automatyzuje proces ich generowania, co pozwala nam szybko i przejrzyście informować klientów o wpływie naszych produktów na środowisko.

Z jakich kontraktów jesteście najbardziej dumni? Które realizacje są najciekawsze?

Nie możemy mówić o wszystkich kontraktach, jednak z pewnością mogę podkreślić dwie istotne rzeczy. Po pierwsze, zakończyliśmy miniony rok kalendarzowy osiągając rekordowy poziom sprzedaży. Po drugie, charakteryzuje nas ogromna różnorodność realizacji. Nasze oprawy znajdują zastosowanie w różnych sektorach, takich jak przemysł, handel, kultura i sztuka, hotele, oświetlenie zewnętrzne, iluminacje, obiekty sportowe, opieka zdrowotna oraz szkolnictwo. Potrafimy realizować zarówno bardzo duże projekty, w których dostarczamy po kilka tysięcy opraw, jak i mniejsze, które wymagają specyficznej wiedzy technicznej i koncentracji na detalach.

Wśród ostatnich realizacji mogę wymienić modernizację hal wystawienniczych na Targach Kielce, modernizację oświetlenia drogowego w ramach największego w Polsce Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Wiązownej, iluminację kolegiaty w Stargardzie Szczecińskim oraz Pałacu Goszcz. Jesteśmy również dumni z kompleksowego projektu oświetlenia biurowca The Park w Warszawie, który doskonale ilustruje elastyczność i wszechstronność naszych rozwiązań.

Iluminacja Pałacu Goszcz. Realizacja Zumtobel
Iluminacja Pałacu Goszcz. Realizacja Zumtobel. Fot. Marcin Wrześniacki
Oświetlenie biurowca The Park w Warszawie. Realizacja Zumtobel
Oświetlenie biurowca The Park w Warszawie. Realizacja Zumtobel. Fot. Szymon Polański

Jakie priorytety firma wyznacza sobie na najbliższy rok i jakich innowacji, zarówno produktowych, jak i technologicznych możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

Na pewno będziemy kontynuować naszą strategię zrównoważonego rozwoju, dążąc do minimalizacji wpływu naszych produktów na środowisko. Planujemy także dalsze doskonalenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w projektowaniu produktów.

Naszym wyróżnikiem zawsze było jednak zaawansowanie technologiczne. Nie zamierzamy w tym zakresie spoczywać na laurach i konsekwentnie będziemy się rozwijać, między innymi w zakresie rozwiązań inteligentnego oświetlenia, w tym systemów sterowania i rozwiązań opartych na technologii IoT. 

Dziękuję za rozmowę
Małgorzata Kozińska

Zapisz się na bezpłatny newsletter