Najlepsi przedsiębiorcy są także w branży elektrotechnicznej
Przedstawiciele dwóch firm z branży elektrotechnicznej zostali laureatami 18. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2020.
W konkursie EY Przedsiębiorca Roku nagradzani są właściciele firm, managerowie, którzy wyróżniają się wizją, innowacyjnym myśleniem i sukcesami biznesowymi. Jury, składające się z wybitnych osobowości polskiej sceny biznesowej, dokonuje oceny na podstawie kryteriów ekonomicznych i pozaekonomicznych takich jak: przedsiębiorczość, wyniki finansowe, strategia, działalność międzynarodowa, nowe technologie/innowacyjność czy relacje z pracownikami i otoczeniem.
W ścisłym finale 18. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2020 znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm, którzy rywalizowali o nagrody w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowy Biznes oraz Nowe Technologie / Innowacyjność oraz o nagrodę główną. Uroczysta gala odbyła się 4 marca 2020 r.
Wśród laureatów są przedsiębiorcy z branży elektrotechnicznej (na zdjęciu od lewej):
- Dawid Zieliński (Columbus Energy) otrzymał nagrodę w kategorii Nowe Technologie / Innowacyjność.
- Krzysztof Folta (TIM) otrzymał Nagrodę Specjalną.
Zwycięzcą głównym został Igor Klaja, twórca firmy OTCF SA, będącej właścicielem marek odzieżowych 4F i Outhorn.
Wykorzystanie światowego megatrendu
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA, otrzymał nagrodę w kategorii Nowe Technologie / Innowacyjność za wykorzystanie światowego megatrendu do błyskawicznej budowy dużej firmy będącej częścią zielonej gospodarki. Columbus Energy SA, spółka notowana na NewConnect, jest największym polskim dostawcą usług z zakresu instalacji OZE. Firma oferuje instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii oraz infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. Realizuje też projekty farm fotowoltaicznych, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Przewagą konkurencyjną Columbus jest kompleksowość oferowanych produktów i usług.
Zobacz także: Columbus staje się firmą energetyczną – Usługa Prąd jak Powietrze
W uznaniu umiejętności menadżerskich
Krzysztof Folta, prezes TIM SA otrzymał Nagrodę Specjalną w uznaniu umiejętności prowadzenia biznesu w warunkach ciągłej zmiany. TIM to największy w Polsce dystrybutor artykułów elektrotechnicznych. Firma była przez wiele lat siecią hurtowni elektrycznych, a od 2013 r. postawiła na model hybrydowy – sprzedaje artykuły elektrotechniczne online na TIM.pl ze wsparciem ogólnopolskiej sieci biur i przedstawicieli handlowych. Obecnie ponad 70% sprzedaży odbywa się w modelu cyfrowym. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.
Krzysztof Folta postrzega siebie jako lidera, który ma odwagę, aby podejmować trudne decyzje i wprowadzać zmiany na dużą skalę. Zdaniem przedsiębiorcy, jedyną pewną rzeczą w firmie TIM są zmiany, a w najbliższych latach zamierza wdrożyć analitykę behawioralną klientów, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Zobacz także: Rekordowe przychody TIM
RE
EY Przedsiębiorca Roku 2019
Laureaci 17. edycji (od prawej): Bartosz Kubik, Ekoenergetyka-Polska oraz Adam i Andrzej Kuczyńscy, Transfer Multisort Elektronik (TME).
Innowacyjne ładowarki do pojazdów elektrycznych
Bartosz Kubik, założyciel firmy Ekoenergetyka-Polska, zwyciężył w kategorii Nowe Technologie / Innowacyjność 2019. Tytuł został przyznany za stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.
Ekoenergetyka-Polska jako jedna z pierwszych opracowała systemy szybkiego ładowania autobusów elektrycznych i dzisiaj ma ponad 90 proc. udziałów w polskim rynku oraz ok. 40 proc. udziałów w rynku europejskim. Rozwiązania firmy zasilają transport elektryczny w 60 miastach w 11 krajach.
Doceniona dystrybucja
W finale znalazło się przedsiębiorstwo TME, zajmująca się m.in. handlem artykułami elektrotechnicznymi. Adam i Andrzej Kuczyńscy, członkowie zarządu spółki, nie zwyciężyli w żadnej kategorii, natomiast sam fakt dotarcia do finału jest dużym wyróżnieniem dla firmy.
TME to jeden z największych globalnych dystrybutorów komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej. W 2020 r. roku został zrealizowany projekt Greenfield – budowa supernowoczesnego centrum logistycznego w Rzgowie pod Łodzią. Powierzchnia wynosi 21 tys. mkw. W magazynie oprócz ludzi pracują także roboty.
RE
Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza