Druga co do wielkości morska farma wiatrowa

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

18 czerwca premier Walii Carwyn Jones dokonał uroczystego otwarcia parku wiatrowego Gwynt y Môr położonego 8 mil od wybrzeża północnej Walii. Gwynt y Môr to druga co do wielkości morska farma wiatrowa na świecie o mocy zainstalowanej 576 MW. 160 turbin wiatrowych będzie wytwarzało wystarczająco dużo zielonej energii elektrycznej, by  przez rok zasilać około 400 000 gospodarstw domowych. W wartej ponad 2 miliardy funtów (ok. 11,5 mld zł) farmie wiatrowej Gwynt y Môr RWE posiada 60% udziałów, a partnerzy Stadtwerke München i Siemens odpowiednio 30% i 10% udziałów.

Park wiatrowy Gwynt y Môr zajmuje powierzchnię około 80 kilometrów kwadratowych. 160 turbin Siemensa o mocy 3,6 MW każda i 160 jednopalowych fundamentów stalowych, z których niektóre ważą do 700 ton, zainstalowano – przy użyciu specjalistycznych statków – na głębokości do 28 metrów. Poszczególne turbiny wiatrowe wznoszą się na wysokość 150 metrów powyżej poziomu morza. Poza tym RWE razem z podwykonawcami zainstalowało dwie olbrzymie morskie stacje sieciowe o masie 1300 ton każda i ułożyło 134 km kabli na lądzie.

Siemens odgrywa znaczącą rolę w projekcie budowy parku wiatrowego Gwynt y Môr. Spółka dostarczyła turbiny wiatrowe i stacje sieciowe, uczestniczy w  finansowaniu i przejęła obsługę instalacji na okres dwunastu lat.

Obecnie RWE posiada w Polsce 6 lądowych parków wiatrowych, których moc zainstalowana wynosi 197 MW. Znajdują się one w trzech regionach: Nowy Staw koło Gdańska, Krzęcin i Tychowo na Pomorzu Zachodnim, oraz Suwałki, Piecki i Taciewo na Podlasiu w północno-zachodniej Polsce. W styczniu 2015 r. rozpoczęły się prace nad budową parku wiatrowego w Opalenicy o mocy 17 MW, a w marcu rozbudowa inwestycji Nowy Staw o 28 MW. Po ukończeniu obu projektów łączna moc zainstalowana wzrośnie do 242 MW, co pozwoli zasilić 250 000 polskich gospodarstw domowych w energię ze źródeł odnawialnych.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

 

 

[ssba-buttons]