Nadchodzące zmiany norm międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa UPS

   |    tekst redakcyjny    |   

Poprawki do normy IEC 62040 nakładają na producentów zasilaczy UPS obowiązek podawania wartości znamionowego krótkotrwałego prądu zwarciowego (Icw) oraz znamionowego prądu zwarciowego umownego (Icc) swoich produktów. Jest to oczekiwana zmiana, gdyż wiarygodne informacje o tych wartościach są niezbędne przy projektowaniu instalacji zasilających, które zapewnią bezpieczeństwo nawet w przypadku najcięższej awarii. O ile jednak poprawka określa minimalne wymagane wartości Icw oraz Icc, rzeczywiste poziomy prądu zwarciowego w instalacjach mogą je przekraczać. Ważne jest zatem, aby projektanci mieli to na uwadze, dobierając produkty, aby mieć pewność, że ten parametr będzie przekraczać rzeczywisty poziom prądu zwarciowego, a tym samym urządzenie będzie mogło być bezpiecznie używane w instalacji.

Po serii rygorystycznych badań firma Eaton potwierdziła, że jej obecne zasilacze bezprzerwowe (UPS) nie tylko spełniają, ale w rzeczywistości przekraczają wymagania nadchodzących zmian w międzynarodowej normie IEC 62040 Systemy bezprzerwowego zasilania (UPS) – Część 1: Wymagania ogólne i wymagania dotyczące bezpieczeństwa UPS.

Aby zapewnić zgodność z normą, zasilacze UPS z deklarowanymi wartościami Icc lub Icw 10 kA lub więcej muszą zostać przebadane w warunkach laboratoryjnych z zastosowaniem określonego poziomu prądu dostępnego na zaciskach wejściowych UPS, ze zwartymi zaciskami wyjściowymi. Podczas prób zasilacz UPS nie może stwarzać zagrożeń w postaci łuku elektrycznego i płomieni. Produkty konstrukcji Eaton już teraz podlegają rygorystycznym wymogom bezpieczeństwa i dobrze wypadły w testach, przekraczając poziom minimalnych wymagań.

Znamionowy krótkotrwały prąd zwarciowy (Icw), o którym mowa w nowej normie, to prąd, który urządzenie może przewodzić bez uszkodzenia przez określony, krótki czas. Znamionowy prąd zwarciowy umowny (Icc) – z którym mamy do czynienia, gdy zasilacz UPS jest zabezpieczony na przykład bezpiecznikiem – stanowi potencjalny prąd zwarciowy, którego przepływ urządzenie może wytrzymać do czasu zadziałania zabezpieczenia przeciwzwarciowego. Parametry te odnoszą się do ścieżki UPS o niskiej impedancji, zwykle przełącznika statycznego z połączonymi elementami, takimi jak bezpieczniki, łączniki i elementy indukcyjne działające podczas pracy w stanie obejścia lub w trybie liniowym interaktywnym. Wymagania dotyczą wszystkich obwodów obejściowych, w tym wewnętrznych obwodów obejściowych na potrzeby napraw.

Dodatkowe informacje dotyczące rozwiązań firmy Eaton są dostępne pod adresem www.eaton.eu/powerquality.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny