W trosce o bezpieczeństwo aparatury elektrycznej

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) powstała Sekcja Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE). Należą do niej firmy: ABB Sp. z o.o., Dehn Polska Sp. z o.o., Eaton Electric Sp. z o.o., Hager Polo Sp. z o.o., Legrand Polska Sp. z o.o., Schneider Electric Polska  sp. z o.o., Siemens Sp. z o.o.

Sekcję powołano w odpowiedzi na problemy, z jakimi spotykają się firmy. Głównie chodzi o obecność na rynku detalicznym, hurtowym, internetowym oraz projektowym aparatów z zakresu: ochrony przeciwporażeniowej, ochrony przepięciowej oraz aparatury zabezpieczającej, kontrolnej i sterującej, które nie spełniają wymogów technicznych i deklarowanych parametrów definiujących. Dochodzi więc do wypierania z rynku produktów bezpiecznych i pełnowartościowych poprzez nieuczciwą konkurencję. Nie można pominąć faktu, że zastosowanie produktów nienormatywnych niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia i mienia użytkowników.

Sekcja została utworzona w ramach MSSI (Market Surveillance Support Initiative). Jest to inicjatywa wytwórców produktów i systemów z zakresu infrastruktury elektrycznej oraz instalacyjnej niskiego napięcia, zlokalizowanych w Europe oraz ich ogólnoeuropejskich (ORGALIME, CAPIEL, CECAPI) i krajowych organizacji branżowych.

Podstawią działalności KIGEiT SPAE jest koordynacja i wsparcie działań podmiotów działających na rynku elektrotechnicznym.  Istotne staje się współtworzenie i wdrażanie obowiązujących branżowych norm technicznych i prawa ochrony konkurencji w zakresie wytwarzania, testowania, sprzedaży, stosowania i dystrybucji produktów i systemów z zakresu infrastruktury elektrycznej, elektrotechnicznej oraz instalacyjnej niskiego napięcia. Izba będzie także zwracać uwagę na przestrzeganie obowiązujących branżowych norm technicznych i prawa ochrony konkurencji. Do swoich zadań zalicza również monitorowanie rynku w obszarze produktów i systemów z zakresu infrastruktury elektrycznej, elektrotechnicznej oraz instalacyjnej niskiego napięcia, w zakresie bezpieczeństwa  użytkowania tych produktów i systemów (dla osób, towarów, mienia, gospodarki krajowej i środowiska) oraz ich zgodności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa i branżowymi normami technicznymi. Izba będzie współdziałać na szczeblu ogólnopolskim i ogólnoeuropejskim oraz udzielać wsparcia organom nadzoru rynku w zakresie wykonywania ich zadań.

W efekcie z rynku powinny zostać wyeliminowane produkty niebezpieczne.

Sekcja KIGEiT SPAE powstała 7 stycznia 2016 r. Przewodniczącym jest Wojciech Świątek z firmy Schneider Electric.

 

Więcej w nr 4.2016

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

 

[ssba-buttons]