Powiedz „NIE” dzikiej zebrze!

   |    tekst redakcyjny    |   

Firma Philips Lighting, światowy lider w dziedzinie rozwiązań oświetleniowych, czyni kolejny krok, aby dbać o bezpieczeństwo pieszych w Polsce. Nie tylko realizuje projekty inteligentnych przejść dla pieszych, lecz także edukuje przedstawicieli samorządów dając im możliwość bliższego zapoznania się z wszechstronnymi korzyściami płynącymi z inteligentnie oświetlonych przejść oraz wygrania podstawowego pakietu bezpiecznego przejścia.

Przejścia dla pieszych, dostępne w czterech pakietach, oferowane przez Philips Lighting charakteryzują wydajne i energooszczędne oprawy Luma LED współpracujące z czujnikami zwiększającymi natężenie światła po wykryciu pieszych na przejściu. Kierowcy z daleka widzą markery świetlne, nakazujące zachowanie szczególnej ostrożności. Na miejscu są też dostępne defibrylatory gotowe do użycia w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

Na lipiec i sierpień br. zostały zaplanowane warsztaty dla przedstawicieli samorządów w Centrum Zastosowań Światła Philips w Pile, na których zaprezentowane zostanie wzorcowe przejście dla pieszych oraz pokazane zostaną korzyści płynące z instalacji inteligentnych rozwiązań. Są to między innymi: znaczna poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, wzrost zaufania mieszkańców i ogólna poprawa komfortu ich życia, a także znaczna oszczędność zużycia energii elektrycznej dla gminy.

Warsztaty zakończą się konkursem, w ramach którego uczestnicy muszą poprawnie udzielić pierwszej pomocy (z użyciem fantomu) za pomocą AED – defibrylatora firmy Philips. Do wygrania jest podstawowy pakiet przejścia dla pieszych w gminie. W jego skład wchodzą: dwie oprawy Luma LED, dwa słupy oraz dwa czujniki ruchu LumiMotion.

W lipcu odbyły się dwa spotkania w dniach: 14-15 oraz 28-29 lipca.

„W nocy na oświetlonych drogach wydarza się mniej śmiertelnych wypadków niż na drogach nieoświetlonych. Ponadto, jesli dojdzie do wypadku, często na miejscu zdarzenia nie można udzielić pierwszej pomocy. Jako osoba publiczna zajmująca się m.in. dbaniem o bezpieczeństwo mieszkańców mojego miasta, teraz wiem jak zapewnić im wzrost komfortu życia i efektywnie poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach” – skomentował swój udział w warsztatach Zbigniew Dudor, zastępca burmistrza Czaplinka.

Zwycięzca konkursu podczas pierwszych warsztatów, Michał Brzeziński, specjalista ds. drogowych Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego z gminy Wolbrom dodaje: „Od lat najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce w obszarze zabudowanym. Infrastruktura drogowa w Polsce stale się poprawia, jednak przed nami jeszcze sporo pracy, by zapewnić pieszym bezpieczeństwo. Ważna jest nie tylko edukacja ich i kierowców, lecz także zapewnienie im pomocy i infrastruktury, w tym bezpiecznych przejść, ze strony gmin i miast.”

Kolejne warsztaty w Pile odbędą się 18-19 sierpnia. Organizator odnotował już wiele zgłoszeń, co potwierdza konieczność dalszej edukacji i odpowiadania na potrzeby pracowników samorządów.

Aby zarejestrować się na warsztaty, należy wypełnić formularz dostępny na stronie: http://forms.lighting.philips.com/pedestrian-crossing