63 proc. lamp LED nie spełnia wymagań

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |   Prezentacja z Konferencji Pol-lighting_08-12-2016 (2 MB)
Michał Waloch Pol-lighting

W dniu 8 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie dziennikarzy ze Związkiem Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting. Głównym tematem była jakość ledówek na polskim rynku. Spotkanie prowadził dyrektor generalny związku Michał Waloch (na zdjęciu).

Wśród przekazanych informacji istotne były raporty z badań. Wyniki, jakie uzyskały organa nadzoru rynkowego (UOKIK, UKE) dotyczące jakości źródeł światła LED, pokazały, że ok. 40% lamp LED nie spełnia wymagań. W latach 2012–2015 nastąpił 100-procentowy wzrost lamp LED na rynku, które nie spełniają wymagań. Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim błędnie deklarowanej wartości strumienia świetlnego na opakowaniu, która odbiega o ok. 20–30% od rzeczywistej. Ponadto wyniki badań organu nadzoru wskazały na niezgodność informacji podanych w dokumentach produktu, np. w deklaracji zgodności.

Pol-lighting zaprezentował badania EMC lamp LED z grudnia 2016 r. wykonane prze Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Wynika z  nich, że 63% wyrobów poddanych badaniom nie spełnia wymagań, tzn.:

  • kształt przebiegu pobieranego prądu zdecydowanie odbiega od poprawnego,
  • lampy LED z wynikiem negatywnym dla harmonicznych prądu emitują do publicznej sieci zasilającej niedopuszczalne wartości harmonicznych – od 5 do 40 harmonicznej,
  • przy dużych ilościach tego typu sprzętu mogą wystąpić kłopoty z przesyłem energii elektrycznej w publicznych sieciach energetycznych,
  • norma PN-EN 61000-3-2:2014-10 należy do grupy norm związanych z ochroną sieci zasilającej.

Pol-lighting zapowiedział kolejną konferencję, która dotyczyć będzie opraw oświetleniowych LED.

[ssba-buttons]