Energetyczne modernizacje w szkołach artystycznych

   |    Tomasz Charążka    |   
NFOSiGW_modernizacja szkół artystycznych

Aż 114 szkół muzycznych i plastycznych przejdzie gruntowną modernizację energetyczną dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Umowę w tej sprawie w dniu 22 grudnia 2016 r. podpisali prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz dr Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Fot. Od lewej: Kazimierz Kujda – prezes NFOŚiGW, Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Artur Michalski – zastępca prezesa NFOŚiGW

Projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego obejmie 156 budynków w całym kraju. Prowadzone w nich prace polegać będą na dociepleniu elementów konstrukcyjnych, wymianie okien, grzejników, kanałów i rur wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, budowie systemów oświetlenia, kabli i przewodów elektrycznych, opraw oświetleniowych, instalacji nowych kotłów i pomp ciepła. Dzięki modernizacji placówki szkolne ograniczą zużycie energii o ok. 60 proc., przez co obniżą się koszty ich utrzymania. Poprawi się także estetyka, jakość i funkcjonalność szkolnych budynków.

Całkowity koszt projektu wyniesie 377 mln zł. Realizacja potrwa do 31 grudnia 2021 r.

Rekordowa dotacja na modernizację energetyczną szkół artystycznych nie jest jedynym działaniem NFOŚiGW na rzecz instytucji kultury w ostatnim czasie. W ramach innych projektów wsparcie w wysokości 54 mln zł otrzymają inne placówki, m.in. Biblioteka Narodowa.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny