Świetlane miasta przyszłości

   |    Tomasz Charążka    |   
Inteligentne miasta_Philips

Do 2030 r. w miastach ma mieszkać 60 proc. ludności świata. Firma Philips Lighting stworzyła wirtualny projekt takiego miasta przyszłości i tego, jak mogłoby w nim wyglądać życie.

Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie Philips Research zaprezentował projekt o nazwie Rok 2030: życie w inteligentnym mieście. Składa się on z czterech scenariuszy pokazujących, jak przyszłe technologie oświetleniowe mogą budować bardziej zrównoważone, lepiej zespolone i przyjemniejsze miasta.

Połączone ulice

Kompleksowy system latarni LED dostarcza jakościowo dobre, wydajne energetycznie światło, a jednocześnie tworzy węzły czujników, przez które przepływają dane. W 2030 r. system zarządzania oświetleniem mógłby przesyłać takie dane między milionami urządzeń. Infrastruktura będzie zbierać i dystrybuować informacje o świetle, natężeniu ruchu, jakości powietrza, bezpieczeństwie i miejscach parkingowych. Pojazdy autonomiczne będą mogły się bezpiecznie poruszać korzystając z danych dostarczanych przez czujniki w latarniach. Skanując drogę i chodniki, będą przekazywały odbiornikom w pojazdach bieżące informacje o sytuacji w mieście.

Interaktywne przestrzenie publiczne

Brak miejsca sprawi, że miasta będą musiały przenosić przestrzeń publiczną pod ziemię. Naturalny efekt komfortu będzie możliwy dzięki odtworzeniu światła imitującego światło dzienne. Cyfrowy system oświetlenia może też wysyłać dane pozycyjne, pomagając dronom w nawigacji i dostarczaniu produktów, a interaktywne ściany świetlne mogą prezentować sztukę.

Zrównoważone rolnictwo miejskie

W nieużytkowanych przestrzeniach miast mogą powstawać farmy produkujące w zrównoważony sposób rośliny i warzywa. Zmniejszy to dystans, jaki musi pokonać żywność zanim trafi na stół. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo żywnościowe – znamy pochodzenie produktu i chronimy zasoby naInteligentne_miasta_Philips_Lightingturalne.

Spersonalizowana przestrzeń mieszkalna

W 2030 r. oświetlenie w domu będzie dostosowane do wszystkiego – od dzwonka u drzwi po telewizję i muzykę. Światło będzie rozpoznawać nastrój i poprawiać samopoczucie domownikom, dawać energię, relaksować i dbać o bezpieczeństwo.

– Zrównoważony rozwój miasta musi szukać równowagi między rosnącym zapotrzebowaniem na zasoby naturalne, przestrzeń i bezpieczeństwo, przy jednoczesnym podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Administracja miejska będzie musiała wybierać priorytety, kierując się nie tylko kosztami, wykonalnością i ramami czasowymi, lecz także aktualnymi potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców – powiedział Jeff Cassis, szef działu Government Business w Philips Lighting.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz