Jak przewidzieć ceny energii elektrycznej?

   |    Tomasz Charążka    |   
Katarzyna_Maciejowska

Dr Katarzyna Maciejowska z Politechniki Wrocławskiej opracowuje nowe narzędzie do modelowania rynku energii elektrycznej. Umożliwi ono osobom i instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne kraju lepiej zaprojektować rynek energii i przewidzieć ceny.

Chociaż światowe koncerny od lat prowadzą podobne badania, opierając się na własnych danych, polska uczona planuje stworzyć bardziej uniwersalne narzędzie. Do tej pory nie opracowano jeszcze bowiem mechanizmu globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną, który uwzględniałby odnawialne źródła energii (OZE).

– Jeszcze 20 lat temu nikt sobie nie zajmował głowy czymś takim, jak modelowanie rynku; to są stosunkowo nowe koncepcje – mówi dr Maciejowska. – W ostatnich latach rynek uległ wielkim przeobrażeniom. Przede wszystkim nie jest już opanowany przez monopolistów. Na świecie istnieje kilka giełd energetycznych obejmujących całe regiony, a nie tylko poszczególne państwa. Jednak najważniejszy czynnik to coraz większy udział OZE.

Badania wstępne przeprowadzone przez uczoną wykazały, że produkcja energii z OZE ma wpływ na wahania hurtowych cen energii elektrycznej. Wpływ ten może być zarówno pozytywny, czyli obniżać cenę, jak i negatywny – prowadzić do większych zmienności.

W swoim projekcie uczona wykorzysta znane modele wektorowej autoregresji, ale wzbogacone o część związaną z wahaniami i ryzykiem. Przeprowadzi analizę strukturalną hurtowego rynku energii, stosując wielowymiarową analizę szeregów czasowych. Badania te mają charakter podstawowy, jednak wyniki pomogą w opracowaniu nowych narzędzi do zabezpieczania podmiotów na rynku energii.

Dr Maciejowska realizuje swój projekt dzięki dofinansowaniu w wysokości 150 tys. zł z programu „Sonata” Narodowego Centrum Nauki.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny