Oświetlenie LED jest faktem, do którego już się przyzwyczailiśmy. W standardzie otrzymujemy energooszczędność, trwałość, stałe parametry świetlne w czasie eksploatacji. Co dalej? Czego możemy i powinniśmy oczekiwać od technologii LED?
W laboratoriach wielu firm naukowcy pracują nad coraz wydajniejszymi źródłami LED. W tym galopie technologicznym nie jest już, na szczęście, najważniejsze, aby uzyskać jak największą skuteczność świetlną [lm/W]. Ważniejszym czynnikiem jest kompozycja widma prowadząca do uzyskania wyższego wskaźnika oddawania barwy (CRI), umożliwiająca zmiany barwy światła jednego źródła lub oprawy w szerokim zakresie.
Coraz więcej firm kładzie większy nacisk na uzyskanie światła o jak najlepszej jakości. Zasadne wydaje się pytanie, czy oświetlenie to tylko ilość światła i inne parametry świetlne, czy coś więcej? Co już jest na rynku, a co dopiero będzie? Jakie produkty i trendy będziemy obserwować w najbliższym czasie?
W Rynku Oświetleniowym przedstawiamy kilka rozwiązań i osiągnięć technologicznych, trendów oraz informacji z laboratoriów, które z pewnością zmienią i rozszerzą dotychczasowe pojmowanie roli światła w naszym życiu (…)
Rynek Oświetleniowy jest dodatkiem do Rynku Elektrycznego 1/2017.