Sałata z ledowej farmy

Tomasz Charążka

Tomasz Charążka

tel. 22 743 00 70-71
re@rynekelektryczny.pl

  |  
Pierwsza w Europie komercyjna farma wertykalna powstanie w Holandii

Staay Food Group, wiodący dostawca owoców i warzyw, buduje pierwszą farmę wertykalną w Europie. Obiekt zlokalizowany jest w Dronten, w Holandii i korzysta z oświetlenia ogrodniczego Philips GreenPower LED. Uprawa będzie zaopatrywać jedną z największych europejskich sieci supermarketów i służyć do testów oraz optymalizacji procesów dla przyszłych upraw.

Wertykalna farma o powierzchni 900 mkw. będzie miała ponad 3 tys. mkw. powierzchni pod uprawę sałaty bez użycia pestycydów. Ponieważ wkrótce zaostrzone zostaną przepisy o dopuszczalnym poziomie pozostałości pestycydów w porcji sałaty, sklepy będą potrzebowały źródła wysokiej jakości produktu, wolnego od wszelkich pozostałości po środkach ochrony roślin.

Staay, Philips Lighting oraz hodowca warzyw Rijk Zwaan przez ostatnie trzy lata prowadzili razem intensywne badania w celu określenia najlepszej odmiany sałaty oraz modelu uprawy dla zwiększenia plonów oraz ich jakości. Znalezienie właściwego modelu jeszcze przed uruchomieniem wertykalnej farmy pozwoli Staay na szybsze osiągnięcie zwrotu z inwestycji.

– Nasi eksperci w centrum badawczym GrowWise, w Eindhoven testują rozmaite nasiona, żeby znaleźć najlepszą odmianę sałaty i zoptymalizować model uprawy zanim jeszcze uruchomiona zostanie cała farma – powiedział Udo van Slooten, dyrektor zarządzający w Philips Lighting, odpowiedzialny za rozwiązania LED dla ogrodnictwa.

Zrównoważony rozwój

Pierwsza w Europie komercyjna farma wertykalna powstanie w Holandii– Produkcja sałaty w segmentach zainstalowanych wewnątrz pomieszczenia oznacza nie tylko wykluczenie pestycydów, lecz także dużo mniejszą obecność bakterii, a więc wydłużoną przydatność produktu końcowego. Sałata pakowana jest w tym samym miejscu, w którym jest uprawiana, oszczędzamy więc również na transporcie – powiedział Rien Panneman, CEO w Staay Food Group. – Dzięki uniknięciu zmian pogodowych możemy utrzymać optymalne i stabilne środowisko produkcji, a tym samym zapewniać ciągłość dostawy produktu o takiej samej jakości.

Wim Grootscholten, dyrektor ds. marketingu i rozwoju biznesu w Rijk Zwaan, firmie będącej światowym liderem w produkcji nasion sałaty, powiedział: Testy, które przeprowadzamy dla tego projektu, pozwalają nam ustalić, które odmiany najlepiej nadają się do uprawy wertykalnej oraz które z nich będą miały najlepszą strukturę i walory smakowe. To pomoże nam w stałym poszukiwaniu rozwiązań dla powiększającej się populacji. Wierzymy, że wertykalne uprawy będą zyskiwać uznanie, bo w przyszłości coraz większa będzie społeczna i gospodarcza presja, aby produkować owoce i warzywa, tak jak sałatę, bliżej konsumentów końcowych.

Pionierski projekt

Dotychczas uprawy wertykalne stosujące oświetlenie LED były w Europie centrami badawczymi lub wyspecjalizowanymi produkcjami obsługującymi restauracje. Nowe przedsięwzięcie firmy Staay będzie pierwszą w Europie uprawą działającą komercyjnie, która trafi do handlu detalicznego. Farma zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2017 r.

 Philips GrowWise

Centrum Philips GrowWise znajduje się w Eindhoven, w Holandii i jest największym centrum badawczym tego rodzaju. Całkowita powierzchnia uprawy wynosi 234 mkw. To tutaj naukowcy Philips Lighting testują rozmaite odmiany sałaty przy różnym oświetleniu LED i różnych warunkach klimatycznych po to, żeby określić potencjał gospodarczy przedsięwzięcia. Inwestorzy i operatorzy mogą odwiedzić farmę i zobaczyć prezentacje różnych technologii upraw wertykalnych, degustować produkty uprawiane pod oświetleniem LED oraz porozmawiać o opłacalności zastosowanej technologii.

Źródło: Philips Lighting

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

[ssba-buttons]