Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o środki unijne na głęboką kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych.
W ramach POIiŚ 2014–2020 poddziałanie 1.3.2 Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym do rozdysponowani jest 300 mln zł, a minimalna wartość projektu mogącego ubiegać się o dofinansowanie to 3 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyjmuje wnioski od 31 marca do 29 maja br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie br.
Wsparcie mogą uzyskać projekty z zakresu głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, obejmującej elementy wskazane w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych Regionalnych Programów Operacyjnych.
Zgodnie z regulaminem konkursu są to m.in.:
- ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu,
- wymiana oświetlenia na energooszczędne,
- przebudowa systemów grzewczych lub podłączenie bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła,
- instalacja/przebudowa systemów chłodzących,
- budowa lub przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji,
- zastosowanie automatyki pogodowej,
- zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku,
- budowa lub przebudowa wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacja dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła,
- instalacja mikrogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne,
- instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.
Wnioskodawcami mogą być spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe. Wnioskodawca nie może ubiegać o dofinansowanie projektu, jeśli uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
NFOŚiGW planuje przeprowadzić szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców. Odbędą się w II kwartale br.
Źródło: NFOŚiGW
Zaprenumeruj Rynek Elektryczny
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystanie części lub całości treści zamieszonych na rynekelektryczny.pl wymaga zgody wydawnictwa Publikatech.