Hybrydowe ogniwo fotowoltaiczne

Tomasz Charążka

Tomasz Charążka

tel. 22 743 00 70-71
re@rynekelektryczny.pl

  |  
Prof. Kylie Catchpole i doktorant Duong z Australian National University

Australijskim naukowcom udało się uzyskać bardzo sprawne ogniwo fotowoltaiczne dzięki połączeniu krzemu z perowskitem. Jest to nowy rekord w rozwoju tanich ogniw słonecznych, które mogłyby zrewolucjonizować sposób wytwarzania energii ze Słońca.

Prof. Kylie Catchpole i doktorant Duong z Australian National University (ANU)  stworzyli ogniwo, które przekształca światło słoneczne w energię elektryczną ze sprawnością 26 proc. Było to możliwe dzięki połączeniu tradycyjnych, najpopularniejszych na rynku ogniw krzemowych z warstwą perowskitową. Do tej pory taką efektywność uzyskiwano za pomocą wysokowydajnych materiałów stosowanych w satelitach.

Osiągnięcie to otwiera drogę do dalszego zwiększania sprawności krzemowych ogniw fotowoltaicznych i to w efektywny kosztowo sposób. W ciągu najbliższych kilku lat planujemy zwiększenie efektywności do 30 i więcej procent – mówi prof. Kylie Catchpole z ANU.

Ogniwa krzemowe stosowane są obecnie w 90 proc. systemów PV, a wielu naukowców pracuje nad tym, aby zwiększyć ich sprawność.

– Krzemowe ogniwa słoneczne mają ograniczony poziom sprawności. Ogniwa perowskitowe lepiej pochłaniają niebieskie światło i można z nich uzyskać większą moc – mówi prof. Catchpole.

ogniwo perowskitoweNiestety, głównym problemem, z którym mają do czynienia ośrodki naukowe i firmy pracujące nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice, to brak odporności perowskitów na warunki atmosferyczne i ich szybka degradacja, co uniemożliwia na razie komercjalizację tej technologii.

Głównym wyzwaniem jest osiągnięcie takiej samej stabilności, jaką mamy w przypadku ogniw krzemowych, aby z wykorzystaniem perowskitu można było je umieścić na dachu na okres 20 lat – mówi prof. Catchpole.

Projekt dofinansowała australijska rządowa agencja Australian Renewable Energy Agency kwotą w wysokości 3,6 mln AUD (ok. 2,7 mln USD). Partnerami przedsięwzięcia są australijski ośrodek naukowy University of New South Wales, uniwersytety Monash University i Arizona State University, a także chińscy producenci ogniw i modułów PV Suntech i Trina Solar.

Źródło: ANU

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

[ssba-buttons]