Na świecie powstają pływające elektrownie

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Komisja Europejska zaakceptowała powołanie do życia joint venture Windplus SA, która wybuduje pływającą  farmę wiatrową u wybrzeży Portugalii, 20 km od miejscowości Viana Do Castelo.

Farma będzie składać się z trzech turbin wiatrowych o łącznej mocy 25 MW. Zostanie ukończona w 2018 r. Utworzenie nowego podmiotu zainicjowały takie firmy jak EDPR, Diamond Generating Europe, Chiyoda Generating Europe, Trustwind oraz Repsol NE.

To druga tego typu elektrownia na świecie. Pierwsza funkcjonuje od października, 25 km od szkockiego miasta Peterhead.

 

Za projekt odpowiada Statoil. Pływająca farma wiatrowa norweskiego koncernu składa się z 5 turbin o łącznej mocy 30 MW. Kabel, który łączy ją z lądem ma 30 km długości. Szkocka elektrownia zasili ok. 22 000 gospodarstw domowych.

Projekt oparty na podobnej koncepcji jest realizowany w Chinach. Spółka Three Gorges buduje tam pływającą elektrownię słoneczną. Instalacja powstaje na powierzchni jeziora, które zostało utworzone na skutek zapadnięcia się kopalni węgla. Po ukończeniu, w maju 2018 r. chińska elektrownia będzie dysponować mocą 150 MW. Wytwarzana przez nią energia pozwoli na zaoszczędzenie 53 000 ton węgla rocznie.

Fot. Pływająca turbina wiatrowa, Agucadoura, Portugalia, fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

 

 

[ssba-buttons]