Technologia „UPS jako rezerwa”

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

W ubiegłym roku centra przetwarzania danych zużyły 416,2 TWh energii elektrycznej w skali światowej. Jeśli te szacunki są dokładne, w ciągu następnej dekady centra przetwarzania danych zużyją blisko trzykrotnie więcej energii elektrycznej niż do tej pory. Z punktu widzenia ochrony środowiska oznacza to, że centra przetwarzania danych stanowią 3% globalnego zużycia energii i są odpowiedzialne za 2% całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Z całą pewnością to właśnie między innymi na przemyśle data center spoczywa odpowiedzialność za ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zużycia energii. Wiele centrów przetwarzania danych dokłada wszelkich starań, aby ograniczyć zużycie energii i uczynić je jak najbardziej energooszczędnymi, równoważąc koszty i troszcząc się o środowisko naturalne. Nasz partner biznesowy Webaxys to doskonały przykład centrum przetwarzania danych, które prezentuje filozofię dążenia do zerowej emisji gazów cieplarnianych, poprzez ponowne użycie akumulatorów pochodzących z pojazdów elektrycznych. Innym dobrym przykładem ostatnich osiągnięć w tej dziedzinie jest ponowne wykorzystanie zysków ciepła z centrów przetwarzania danych; praktyka ta jest coraz częściej spotykana, szczególnie w krajach skandynawskich.

Jako przemysł, jesteśmy wspierani przez fakt, że dostawcy energii coraz częściej wybierają źródła energii odnawialnej. Statystyki pokazują, że w 2017 roku 24% światowej energii elektrycznej było wytwarzane przez odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna.

Istnieje jednak, często pomijany, kluczowy element dialogu na ten temat.

Chodzi o niestabilność energii odnawialnej.

Nie oznacza to, że występuje ryzyko wybuchu, lecz w miarę jak rynek energetyczny przesuwa się z sektora paliwowego na odnawialne źródła energii, produkcja może stać się mniej stabilna, trudniejsza do przewidzenia i w związku z tym, zrównoważenie dostaw energii elektrycznej może się stać problematyczne. Zaburzony jest również mechanizm stabilizacji częstotliwości w sieci energetycznej, powodując coraz większe i szybsze jej wahania, zwłaszcza w przypadku poważnych awarii. Zaopatrzenie w energię elektryczną może ulegać wahaniom, a taka niestabilność nie jest korzystna dla centrów przetwarzania danych, które polegają na czystym i stabilnym zaopatrzeniu w energię. Wraz ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii i rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, jest bardziej prawdopodobne, że będziemy doświadczać wahań jakości energii elektrycznej w sieci.

Oznacza to, że centra przetwarzania danych mogą odegrać ważną rolę pomagając dostawcom energii w utrzymaniu jej jakości, poprzez zrównoważenie jej wytwarzania i zużycia. Firma Eaton wprowadziła koncepcję – pierwszą tego rodzaju w branży centrów przetwarzania danych – która pozwala organizacjom na natychmiastową reakcję na zapotrzebowanie w sieci energetycznej, w celu utrzymania częstotliwości w dozwolonych granicach, co pozwala uniknąć przerw w dostawach energii w całej sieci. Jednym słowem, centra przetwarzania danych mogą czerpać dochody albo z tytułu braku poboru energii, albo za jej sprzedaż do sieci energetycznej.

System „UPS jako rezerwa” (UPS-as-a-Reserve – UPSaaR), opracowany przez Eaton, to pierwsze rozwiązanie dla centrów przetwarzania danych, które pozwala firmom i zakładom zarabiać na inwestycji w zasilacze UPS. Koncepcja ta sprawia, że centra przetwarzania danych mają pod kontrolą swoją energię, wybierając, jaką jej część udostępnić, kiedy i w jakiej cenie. Typowe zwroty to do 50.000 euro za MW energii elektrycznej przydzielonej rocznie do wsparcia sieci energetycznej.

Lubimy myśleć o tym, jak o pieniądzach leżących na podłodze w centrum przetwarzania danych, które to pieniądze po prostu zbieramy.

Zatem jak to działa?

Usługa umożliwia operatorom centrów przetwarzania danych uruchomienie zasilacza UPS jako wirtualnej elektrowni, która umożliwia im udział w FCR (regulacji częstotliwości sieci energetycznej) oraz odpowiedzi strony popytowej (DSR). Zasilacz UPS może być używany do wsparcia sieci poprzez pokrycie zapotrzebowania przy pomocy energii pobranej z akumulatorów. Moc rozładowywania jest płynnie regulowana równolegle z prostownikiem zasilacza UPS, co zapewnia dokładne pokrycie zapotrzebowania, niezależnie od poziomu obciążenia. Operatorzy centrów przetwarzania danych mogą wówczas wspierać sieć w regulacji częstotliwości, generując dodatkowe przychody w celu skompensowania całkowitego kosztu posiadania zasilacza UPS lub w ramach zwiększenia konkurencyjności centrum przetwarzania danych pod względem cenowym.

Firma Eaton rozwinęła tę usługę w ścisłej współpracy z firmą Fortum, wiodącym dostawcą energii w krajach skandynawskich i bałtyckich. Podczas licznych i zakrojonych na szeroką skalę testów udowodniliśmy, że systemy UPS i akumulatory mogą być bezpiecznie i skutecznie wykorzystywane do wykonywania operacji odpowiedzi strony popytowej, bez ryzyka dla podstawowej funkcji zasilaczy UPS.

Centrum przetwarzania danych współpracowałoby z komercyjnym agregatorem energii, aby zaoferować swoją zdolność pokrycia zapotrzebowania na energię krajowej sieci energetycznej lub operatorowi systemu przesyłowego. Firma Eaton zainstaluje zaś funkcjonalność i zapewni interfejs komunikacyjny do systemów agregatora.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.eaton.pl/powerquality. Aktualności dostępne są na kanale (@ETN_EMEA) komunikatora Twitter oraz na stronie firmy (Eaton) w serwisie LinkedIn.

 

Informacje o firmie Eaton

Sektor elektryczny Eaton jest globalnym liderem w dziedzinie dystrybucji zasilania i zabezpieczenia obwodów; zabezpieczenia zasilania zapasowego; regulacji i automatyki; oświetlenia i bezpieczeństwa; rozwiązań strukturalnych i sprzętu instalacyjnego; rozwiązań do pracy w surowych i niebezpiecznych warunkach; a także usług inżynieryjnych. Dzięki swojemu zestawowi globalnych rozwiązań Eaton jest w stanie sprostać najbardziej krytycznym wyzwaniom w zarządzaniu zasilaniem elektrycznym dnia dzisiejszego.

Eaton to spółka zajmująca się dystrybucją energii, która w 2016 roku osiągnęła sprzedaż rzędu 19,7 mld USD. Zapewniamy wydajne energetycznie rozwiązania, które pomagają naszym klientom zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo oraz zrównoważyć zużycie energii elektrycznej, hydraulicznej i mechanicznej. Eaton pragnie poprawiać jakość życia i dbać o środowisko poprzez technologie i usługi związane z dystrybucją energii. Eaton zatrudnia około 96 000 pracowników i sprzedaje produkty klientom w ponad 175 krajach. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.eaton.eu

EATON

[ssba-buttons]