Patent na kratkę wentylacyjną w stacjach transformatorowych

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Praca urządzeń wewnątrz stacji transformatorowych ZPUE została polepszona dzięki nowym kratkom wentylacyjnym. Urząd Patentowy potwierdził 5 grudnia 2017 r. zgłoszenie ZPUE, i przyjął wniosek o udzielenie patentu na kratkę wentylacyjną do obudowy urządzeń elektroenergetycznych. Wymiana powietrza w stacji odbywa się dwa razy szybciej, co potwierdziły specjalistyczne badania w warszawskim Instytucie Energetyki.

– Projektując stacje transformatorowe zauważyliśmy, że klienci, zwłaszcza ci z rynku zachodniej Europy unikają wentylacji mechanicznej. Stąd wziął się pomysł skonstruowania nowych żaluzji takich, które zapewnią lepszy przepływu powietrza wewnątrz stacji przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i stopnia ochrony urządzeń – mówi Robert Żmuda, koordynator projektu.

Przy współpracy Działu Badawczego-Rozwojowego zaprojektowano i wykonano nowy wzór żaluzji. Następnie przetestowano efektywność przepływu powietrza. Rezultat był znakomity, a projekt okazał się strzałem w dziesiątkę – nowe rozwiązanie doskonale spełniło oczekiwania pomysłodawców i rynku. Obecnie w wielu przypadkach udaje się dzięki niemu zrezygnować z wentylacji wymuszonej (montowania wentylatorów) zmniejszając tym samym awaryjność i optymalizując koszty wytworzenia.

– Stawiamy na wentylację grawitacyjną, dajemy mniej żaluzji, skracamy czas realizacji, tniemy tym samym koszty wytworzenia stacji – podkreśla jeden z inżynierów.

W ofercie ZPUE znajduje się cały typoszereg żaluzji: od IP23D (wymagany minimalny stopień ochrony określony w normie) po IP43 (często wymagany przez klientów). Na życzenie klienta zapewniamy wyższy stopień ochrony.

 

[ssba-buttons]