LiFi oferuje dwustronny, ultraszybki i bezprzewodowy przesył danych – tak, jak inne technologie bezprzewodowe. W miejsce sygnału radiowego do transmisji i odbierania danych wykorzystuje jednak światło.
Jak działa LiFi?
Każda oprawa oświetleniowa posiada wbudowany modem, który modulując światło zapewnia przesył danych. Modulowane światło jest wychwytywane przez klucz dostępu LiFi USB podłączony do wejścia w laptopie lub tablecie (w przyszłości tego typu technologia będzie wbudowana w laptopy i urządzenia mobilne). Klucz dostępu LiFi USB przesyła dane z powrotem do oprawy za pomocą łącza podczerwonego.
Zalety LiFi
LiFi zapewnia ultraszybki, niezawodny i stabilny przesył danych. Technologia ta może być wykorzystywana w miejscach, gdzie fale radiowe mogłyby zakłócać pracę innych urządzeń, np. w szpitalach czy fabrykach. Świetnie sprawdzi się też tam, gdzie inne technologie bezprzewodowe nie mają zasięgu lub ich zasięg jest słaby, jak np. w podziemnych pomieszczeniach. Jest także idealnym rozwiązaniem w środowiskach wymagających wysokiej dbałości o bezpieczeństwo, np. zapleczu instytucji finansowych czy usługach rządowych. LiFi zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ światło nie może przenikać ścian, a bezpośredni dostęp do fal świetlnych jest niezbędny, aby podłączyć się do sieci.
RE na podstawie materiałów Signify