Jak przeprowadzać inspekcje wyposażenia przemysłowego bez jego demontażu? Odpowiedzią mogą być wprowadzane właśnie na rynek boroskopy diagnostyczne Fluke DS701 i DS703 FC, które umożliwiają zespołom serwisowym szybką identyfikację i diagnozowanie problemów wyposażenia przemysłowego bez jego demontażu w celu uniknięcia kosztownych nieplanowanych przestojów. Nowe boroskopy diagnostyczne Fluke DS701 o rozdzielczości 800 x 600 i boroskop Fluke DS703 FC o rozdzielczości 1200 x 720 są przeznaczone do rozwiązywania problemów związanych z konserwacją przemysłową oraz do testów zapewnienia jakości i są zaprojektowane tak, aby sprostać wyzwaniom w trudnym środowisku, o wysokim poziomie zanieczyszczenia (sondy broskopów mają stopień ochrony IP68).
Utrzymanie instalacji przemysłowych wymaga czasami przeprowadzania inspekcji komponentów w miejscach trudno dostępnych lub znajdujących się głęboko wewnątrz dużych, złożonych urządzeń. Niezależnie od tego, czy chodzi o inspekcję turbin, wymienników ciepła, przekładni, silników, pomp, zaworów, sprężarek czy rur, technicy utrzymania ruchu wiedzą, że to, czego nie widzą, może powodować groźne, kosztowne i czasochłonne problemy. Cały czas szukają oni sposobów na przeprowadzanie inspekcji ciężkiego wyposażenia przemysłowego bez konieczności jego demontażu. Doskonałym rozwiązaniem służącym do tego celu są boroskopy.
Umożliwiają one technikom utrzymania ruchu uzyskanie wglądu do wnętrza rur, turbin, przekładni i silników, a także do trudno dostępnych obszarów urządzeń wirujących i zaworów. Technicy mogą zobaczyć to, co chcą – bez demontażu wyposażenia – wyjaśnia Krzysztof Stoma, Field Marketing Manager, Fluke Europe B.V.
Ponadto mogą wykonywać zdjęcia i rejestrować filmy przestawiające badane obszary do celów dalszej analizy, raportowania oraz określania danych referencyjnych i historii konserwacji każdego zasobu.
Boroskopy, do których zaliczają się nowe przyrządy Fluke z serii DS700, składają się z urządzenia typu tablet połączonego z elastyczną sondą wyposażoną w dwie kamery i źródło światła umieszczone w jej końcówce. Sonda jest wsuwana do rury lub otworu inspekcyjnego w komponencie, aby użytkownik mógł zapoznać się z widokiem wnętrza w celach diagnostycznych – dodaje Krzysztof Stoma.
Za pomocą boroskopu technicy mogą przeprowadzać m.in.:
- Inspekcje rur pod kątem korozji, zatkania lub zatorów;
- Inspekcje wewnętrznych powierzchni turbin i pojemników pod kątem pęknięć, korozji i uszkodzeń;
- Inspekcje urządzeń wirujących pod kątem oznak zużycia i poważnych uszkodzeń;
- Inspekcje odlewów pod kątem uszkodzeń, zalewek i deformacji;
- Inspekcje pod kątem poluzowanych elementów (wkrętów, gwoździ itp.);
- Identyfikację numerów części wewnętrznych komponentów wyposażenia.
Zastosowanie wytrzymałego boroskopu w środowisku przemysłowym może znacznie skrócić czas przestojów maszyn i zwiększyć produktywność, zapewniając przejrzysty widok wnętrza danego komponentu w czasie rzeczywistym. Może to również pomóc technikom w szybszym identyfikowaniu przyczyn źródłowych oraz dostarczaniu materiału dowodowego do celów dokumentacji. Zespół może użyć boroskopu do przeprowadzenia inspekcji komponentu oraz zarejestrowania szczegółowego filmu lub wykonania zdjęć, a następnie zapoznać się z wynikami w celu wykrycia problemów. Dopiero w przypadku znalezienia problemów konieczne będzie przeprowadzenie demontażu, wykonanie czynności konserwacyjnych i ponowne zmontowanie wyposażenia.
Kamery do inspekcji wideo pozwalają oszczędzać czas i zmniejszać ryzyko. Wytrzymałe boroskopy umożliwiają technikom pracującym w obiektach przemysłowych szybki wgląd do wnętrza rur oraz wszelkich trudno dostępnych komponentów w celu znalezienia czynników, które mogą mieć wpływ na produkcję, takich jak:
- Korozja wirników i stojanów;
- Pęknięcia lub korozja otworów na krążki linowe i koła pasowe;
- Korozja, pęknięcia lub zatory w przewodach hydraulicznych;
- Zablokowane lub nieszczelne przewody instalacji HVAC;
- Integralność materiałów.
Ponieważ boroskopy znacznie skracają czas wykonywania inspekcji, można je przeprowadzać częściej, co pozwala wykrywać problemy na wczesnym etapie oraz podejmować lepsze decyzje dotyczące konserwacji.
Wybrane funkcje i właściwości boroskopów Fluke DS700:
– sonda o wysokiej rozdzielczości z kamerą o polu widzenia przednim i bocznym umożliwiająca robienie zdjęć i wideo w przód lub w bok, w celu robienia zdjęć w trudnych lub trudno dostępnych miejscach;
– szybkości przetwarzania zapewniająca uzyskanie płynnych, wyraźnych i spójnych obrazów
– wyświetlacz LCD o przekątnej 7” zwiększający czytelność;
– funkcja makro- i mikro-zoom. Regulowane oświetlenie umożliwia zarejestrowanie najlepszego obrazu;
– nagrywanie filmów w prawdziwej rozdzielczości 720p;
– sonda o stopniu ochrony IP68 (obrazowanie) do ochrony przed pyłem i wodą rzutowaną z dyszy;
– technologia Up is Up®, która zapewnia odpowiednią orientację niezależnie od umiejscowienia sondy, obracając ekran wyświetlacza w celu umożliwienia odpowiedniego wyświetlania obrazu, niezależnie od orientacji położenia sondy (dostępne z wybranymi sondami);
– możliwość bezprzewodowej synchronizacji obrazów z systemem Fluke Connect® bezpośrednio z poziomu boroskopu oraz dołączania ich do rejestrów urządzeń i zleceń prac. Jednoczesny dostęp do rejestrów konserwacyjnych na miejscu inspekcji i z biura albo z innych lokalizacji pozwala na szybsze podejmowanie decyzji i współpracę pomiędzy członkami zespołu w czasie rzeczywistym. Istnieje także możliwość strumieniowego przesyłania na żywo obrazów lub filmów z boroskopu do smartfona albo komputera.
Boroskop diagnostyczny Fluke DS701
Wytrzymały boroskop diagnostyczny do zastosowań przemysłowych o rozdzielczości 800 x 600 pikseli, który jest wyposażony w sondę o polu widzenia przednim i bocznym. Kamera inspekcyjna z wyświetlaczem LCD o przekątnej 7” umożliwia przeprowadzanie dokładnej diagnostyki w trudno dostępnych miejscach. Regulowane oświetlenie LED i cyfrowy zoom zapewniają wysoką jakość obrazów. Technologia Up is Up® obraca ekran wyświetlacza, aby umożliwić odpowiednie wyświetlanie obrazu niezależnie od orientacji sondy. Intuicyjny interfejs użytkownika z prostymi w obsłudze przyciskami.
Boroskop diagnostyczny o wysokiej rozdzielczości Fluke DS703 FC, zgodny z systemem Fluke Connect®
Wytrzymały boroskop diagnostyczny do zastosowań przemysłowych o wysokiej rozdzielczości (1280 x 720 pikseli) z obsługą technologii Wi-Fi. Pojemnościowy ekran dotykowy o przekątnej 7” zapewnia dokładną diagnostykę w trudno dostępnych miejscach. Kamera inspekcyjna nagrywająca obraz wideo w rozdzielczości 720p. Regulowane oświetlenie LED i cyfrowy zoom zapewniają wysoką jakość obrazów. Technologia Up is Up® obraca ekran wyświetlacza, aby umożliwić odpowiednie wyświetlanie obrazu niezależnie od orientacji sondy.
Zapraszamy również na www.fluke.pl
O firmie Fluke
Fluke Corporation, firma założona w 1948 roku, jest światowym liderem w produkcji przenośnych przyrządów pomiarowych do profesjonalnych zastosowań. Przyrządy Fluke służą do diagnostyki i rozwiązywania problemów o zasadniczym znaczeniu dla płynnego funkcjonowania w branży. Klientami Fluke są technicy, inżynierowie, elektrycy, metrolodzy i specjaliści zajmujący się: diagnostyką budowlaną, instalatorstwem, usuwaniem awarii i zarządzaniem przemysłowymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi oraz procesami kalibracji, związanymi z kontrolą jakości, a także rekonstrukcją i renowacją. W ciągu ostatnich pięciu lat przyrządy marki Fluke zdobyły ponad 50 nagród, w tym nagrody Test and Measurement World Best in Test, Control Engineering Engineer’s Choice oraz Plant Engineering Product of the Year.