UE planuje w przyszłości zakazać stosowania gazu SF6 w rozdzielnicach SN

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Firma Eaton wyprodukowała stutysięczny egzemplarz rozdzielnicy Xiria, wolnej od SF6. Jest to przełomowe wydarzenie dla wiodących na rynku rozdzielnic średniego napięcia, z których korzystają obecnie klienci w ponad 30 krajach.

Eaton jest wiodącą firmą w zakresie zarządzania energią i od wielu lat dostarcza rozdzielnice średniego napięcia, które są w 100% wolne od gazu SF6. Gaz ten jest dobrym izolatorem, ale jest również najgroźniejszym z gazów powodujących globalne ocieplenie, 26 000 razy bardziej szkodliwym od CO2. Dlatego też jest on zakazany dla większości zastosowań w Europie. Firma Eaton projektuje komory próżniowe i stosuje izolację stałą, aby zapewnić bezpieczny, niezawodny i zrównoważony produkt. Ponieważ Komisja Europejska prowadzi obecnie ekspertyzy dotyczące zasadności stosowania gazu SF6, które mogą doprowadzić do podjęcia decyzji o całkowitym zakazie jego stosowania w rozdzielnicach SN od 2020 roku, producenci z branży elektrycznej opracowują ekologiczne alternatywy dla gazu SF6.

Rozdzielnice Xiria firmy Eaton są wykorzystywane do sterowania i ochrony urządzeń elektrycznych, którymi zarządzają przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, właściciele komercyjnych budynków i operatorzy rozproszonych źródeł energii odnawialnej, takich jak farmy fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Największymi zaletami rozdzielnicy Xiria są małe gabaryty oraz ograniczona ilość czynności konserwacyjnych, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji.

Firmy takie jak Tata Steel i port lotniczy Schiphol posiadają w swoich lokalizacjach stacje o napięciach 10kV i 22kV, które są niezbędne do zaspokojenia ich potrzeb energetycznych. Aby zabezpieczyć lokalną sieć dystrybucyjną i potrzeby biznesowe, zaleca się zastosowanie rozdzielnic Xiria firmy Eaton. W przypadku zwarcia lub awarii generatora, rozdzielnica Xiria firmy Eaton zapewni natychmiastowe i bezpieczne wyłączenie zasilania – mówi Ardo Leijen, Marketing Product Manager w firmie Eaton.

Elektrownie fotowoltaiczne

Rozdzielnica Xiria może wykonać ponad 10 000 łączeń, dzięki czemu system ten jest szczególnie przydatny do zastosowań, w których przełączanie musi być wykonywane kilka razy dziennie, jak ma to miejsce w przypadku energii odnawialnej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych. „W zależności od obecności wiatru i słońca, rozdzielnica Xiria łączy źródło energii odnawialnej z siecią.” W firmie Eaton obserwujemy silny wzrost w branżach, w których istnieje zapotrzebowanie na częste przełączanie”, kontynuuje Ardo Leijen.

Zakaz stosowania rozdzielnic zawierających gaz

W protokole z Kioto z 2007 r. gaz SF6 uznano za jeden z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych, a następnie UE zakazała jego stosowania w większości gałęzi przemysłu i zastosowań, takich jak produkcja obuwia sportowego i piłek tenisowych. W 2014 roku zezwolono na stosowanie gazu SF6 w rozdzielnicach wysokiego i średniego napięcia, ale możliwe, że do 2020 roku Komisja Europejska nałoży całkowity zakaz stosowania gazu SF6.

Rozdzielnica Xiria została zaprojektowana zgodnie z wprowadzoną w 2002 r. filozofią firmy Eaton opierającą się na stosowaniu łączników próżniowych, mającą na celu wdrażanie rozwiązań bezpiecznych w obsłudze i przyjaznych dla środowiska. Wyprzedzamy nasze czasy – wyjaśnia Ardo Leijen.

Ostatnio asortyment rozdzielnic Xiria znacznie się rozszerzył, co umożliwiło większą elastyczność i sprawiło, że produkt stał się jeszcze bardziej wszechstronny.

Nazywamy te produkty rodziną Xiria – mówi Ardo Leijen. – Teraz klienci mogą łatwo rozbudowywać rozdzielnice Xiria w wykonaniu kompaktowym bez konieczności stosowania rozwiązania modułowego składającego się z pojedynczych pól. Nowe rozdzielnice Xiria są rozbudowywalne. Dzięki zwiększeniu elastyczności firma Eaton może zaoferować swoim klientom wszechstronny produkt, który jest jeszcze bardziej kompaktowy, ponieważ zajmuje o 25 procent mniej powierzchni niż jego poprzednie modele.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.eaton.pl. Aktualności dostępne są na kanale (@ETN_EMEA) komunikatora Twitter oraz na stronie firmy (Eaton) w serwisie LinkedIn.

[ssba-buttons]