Końca spadków nie widać

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Raport o firmach elektrotechnicznych na GPW

Choć WIG urósł w listopadzie o 5,2 proc., odrabiając część dużych spadków z października (6,2 proc.), to poprawy koniunktury nie odnotowano w giełdowej branży elektrycznej. Indeks Rynku Elektrycznego stracił co prawda niewiele, bo ledwie 0,7 proc., to był to czwarty z rzędu miesiąc spadków.

Miało być inaczej, o czym świadczą raporty analityków, podsumowujące 2018 r. Michał Marczak, odpowiedzialny za strategię dla rynków akcji w Domu Maklerskim mBanku, zauważa, że mimo iż tegoroczny wzrost PKB w Polsce jest wyższy niż na początku roku oczekiwali analitycy makroekonomiczni, wyniki spółek rozczarowują.

W 2018 r. jedynie 28 na 83 monitorowane przez nas spółki będzie miało lepsze/zgodne wyniki na poziomie EBITDA niż oczekiwaliśmy 11 miesięcy temu, na poziomie wyniku netto będzie to 26 spółek. Wyższe PKB przełożyło się na wyższe niż oczekiwaliśmy przychody, ale dotyczyć to będzie 2019 r. W przypadku 2018 r. dla wszystkich spółek są one wprawdzie wyższe o 1 proc., ale przede wszystkim dzięki sektorowi oil&gas i w mniejszym stopniu budownictwa, pozostałe sektory odnotowują niższe przychody od oczekiwanych. Szybko rosnące koszty – szczególnie pracy i materiałów – przyczyniły się do znacząco słabszego wyniku EBITDA i netto względem oczekiwań z początku roku. Dla wszystkich spółek jest to -5 proc. dla EBITDA2018 i -4 proc. dla wyniku netto 2018 – podsumowuje Michał Marczak.

Relpol planuje inwestycje

W listopadzie spadły notowania 14 z 24 spółek z branży elektrycznej. Wśród chlubnych wyjątków był m.in. Relpol, producent przekaźników elektromagnetycznych, który planuje rozbudowę powierzchni produkcyjnej i zwiększenie potencjału wytwórczego.

„Celem inwestycji jest uzyskanie dodatkowej powierzchni produkcyjnej oraz zwiększenie o około 30 proc. potencjału produkcyjnego w grupie przekaźników miniaturowych” – podano.

Koszt inwestycji oszacowano na 13 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na drugą połowę 2020 r.

“Decyzję podjęto w związku z rosnącym popytem na przekaźniki miniaturowe i znacznym wykorzystaniem obecnego potencjału produkcyjnego. Przekaźniki miniaturowe spółka sprzedaje zarówno na rynek zagraniczny jak i krajowy. Wyroby te znajdują szerokie zastosowanie w automatyce” – dodano, co w napływie negatywnych informacji z branży jest jak pierwszy znak odwilży.

W Radpolu zmiany w zarządzie

Wykres Indeks Rynku Elektrycznego - listopad 2018 r.

Indeks Rynku Elektrycznego – listopad 2018 r.

Takie sygnały napływały w ostatnich miesiącach z Radpolu, ale kurs akcji znów spadł na dno, a na domiar złego Michał Jarczyński złożył rezygnację z funkcji prezesa człuchowskiego producenta wyrobów termokurczliwych. Rezygnacja będzie skuteczna na dzień 15 stycznia 2019 r. Jarczyński tłumaczył ją względami osobistymi, ale szybko okazało się, że przyczyna jest bardziej konkretna – dostał ofertę powrotu do spółki Artcic Paper, producenta papieru, na czele którego stał już w latach 2008-2013.

W Radpolu to natomiast kolejna w ostatnich latach zmiana prezesa. Jarczyński kierował firmą od maja 2017 r. Zastąpi go Anna Kułach, która jest obecnie wiceprezesem, na początku 2017 r. pełniła już obowiązki prezes firmy.

Grodno wciąż zwiększa przychody

W listopadzie zatrzymała się przecena akcji Grodna. Pomogły wstępne wyniki za drugi kwartał roku obrotowego, potwierdzone później w raporcie. Po półroczu 2018/2019 firma ma 236,7 mln zł przychodów i 1,8 mln zł zysku netto. EBITDA to 5,5 mln zł. Rok temu przychody sięgały 196 mln zł, zysk netto 1,57 mln zł, a EBITDA 4,7 mln zł.

Zobacz Grodno przejmuje hurtownię Magma

Zmiany kursów kacji firm elektrotechnicznych - listopad 2018 r.ML System z dwoma patentami

Nie wynikami, ale uzyskaniem patentu na wynalazek i otrzymaniem praw ochronnych na dwa wzory użytkowe pochwalił się ML System. Tymczasem do ciekawych wniosków doszedł Maciej Hebda, analityk domu maklerskiego Vestor, który uważa, że rosnące ceny prądu wzmacniać będą popyt na rozwiązania BIPV, oferowane przez firmę.

„W obliczu dwucyfrowych podwyżek cen energii elektrycznej na 2019, zarząd obserwuje rosnące zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw rozwiązaniami BIPV. Spółka zwraca uwagę na to, że w nowym otoczeniu istotnie poprawia się opłacalność jej rozwiązań (okresy zwrotu nakładów spadają z 9 do 6-7 lat). ML System prowadzi w segmencie MŚP akcję marketingową razem z BOŚ (rozwiązania BIPV wraz z ofertą finansowania)” – napisał Maciej Hebda w raporcie, wydanym 22 listopada. Specjalista obniżył jednak prognozy marż spółki, ponieważ rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, a ponadto nie należy się spodziewać spadku kosztów podwykonawców w obecnym punkcie cyklu koniunkturalnego.

Maciej Hebda zakłada, że spółka zarobi w 2019 r. 12,5 mln zł, wobec 9,6 mln zł (netto) w tym roku. W 2017 r. zysk netto wyniósł 6,1 mln zł, a rok wcześniej 2,1 mln zł. Notowania spółki od października odbijają po załamaniu.

Niska płynność akcji ELQ

Końca przeceny nie widać natomiast na akcjach ELQ. częstochowskiej spółki, produkującej m.in. stacje transformatorowe. Opublikowane w listopadzie wyniki za trzeci kwartał (106 tys. zł straty netto, o połowę mniej niż przed rokiem, przy przychodach 2,19 mln zł, ponad dwukrotnie wyższych niż rok temu) nie były tak złe, aby stały się przyczyną wyprzedaży. Przy tak niskiej płynności akcji (zaledwie 5 proc. walorów znajduje się poza kontrolą głównego akcjonariusza) nawet niewielkie transakcje są w stanie zepchnąć kurs na dno.

Autor: Kamil Zatoński

[ssba-buttons]