Grupa hurtowni TAK zakończyła działalność. Co dalej?

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
przedstawiciele Grupy TAK

Wspólna inicjatywa 3 hurtowni elektrotechnicznych: TIM, A-T oraz Kaczmarek Electric przechodzi do historii z końcem 2018 roku.

Grupa TAK powstała jesienią 2015 r. Przedstawiciele firm tworzących grupę niezwłocznie rozpoczęli wówczas z dostawcami rozmowy handlowe dotyczące zakupów na rok 2016. Modele biznesowe i pomysły na rozwój trzech partnerów różniły się, co oznaczało, że firmy w niewielkim stopniu ze sobą konkurowały, za to doskonale się uzupełniały.

W kolejnych miesiącach wspólnie z dostawcami wypracowaliśmy nowe, bardziej efektywne zasady współpracy, umożliwiające optymalizację kosztów logistycznych po obu stronach, dotarcie z ofertą produktową do nowych grup klientów i sprawne wprowadzanie na rynek nowości produktowych – wspomina Paweł Jarmużek, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Handlowego A-T SA.

Potencjał sprzedażowy i logistyczny

Za Grupą TAK stał w momencie rozpoczęcia działalności zarówno potencjał sprzedażowy (ponad 200 stacjonarnych placówek handlowych, obsługujących klientów hurtowych i detalicznych, a także 2 e-sklepy), jak i logistyczny (ok. 70 tys. mkw. powierzchni magazynowych i placów kablowych). Szefowie firm tworzących grupę od początku deklarowali, że ich przedsięwzięcie ma przynieść wymierne korzyści wszystkim uczestnikom rynku.

Naszym celem był biznes na TAK. Sprawniejszy, nowocześniejszy i bardziej przewidywalny. Taki, na którym korzystają nie tylko producenci oraz dystrybutorzy tworzący grupę, ale i klienci, zyskujący dzięki naszemu partnerstwu dostęp do szerszej oferty produktowej. Udało się. Potwierdzają to liczby. Po trzech kwartałach 2018 r. suma obrotów firm tworzących Grupę TAK wyniosła 1,55 mld zł wobec 1,16 mld zł w analogicznym okresie 2015 r., a więc tuż przed utworzeniem grupy. Oznacza to wzrost aż o ponad 33 % – dodaje Cezary Kaczmarek, prezes zarządu Kaczmarek Electric SA.

Formuła współpracy wyczerpała się

Trzy lata działalności Grupy TAK to okres dynamicznych zmian zarówno na całym rynku dystrybucji materiałów elektrotechnicznych, jak i w każdej z trzech firm.

Każde z naszych przedsiębiorstw jest w zupełnie innej sytuacji niż jesienią 2015 r. i ma inne pomysły oraz perspektywy na dalszy rozwój niż trzy lata temu. Dlatego wspólnie uznaliśmy, że dotychczasowa formuła naszej współpracy wyczerpała się – mówi Krzysztof Folta, prezes zarządu TIM SA.

Koniec nastąpi 31 grudnia 2018 r.

Rozstajemy się w przyjaźni, życząc sobie wzajemnie powodzenia w dalszej działalności. Nie wykluczamy także współpracy w przyszłości. Dziękujemy naszym partnerom biznesowym i klientom za życzliwość i zaufanie. Wierzymy, że ostatnie trzy lata naszej kooperacji przyczyniły się do szybszego rozwoju i większej profesjonalizacji polskiego rynku dystrybucji artykułów elektrotechnicznych – podsumowują Krzysztof Folta, Paweł Jarmużek i Cezary Kaczmarek.

RE na podstawie materiałów TAK

Fot. Konferencja prasowa – rozpoczęcie działalności Grupy TAK

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

[ssba-buttons]