Jeden z najnowocześniejszych systemów oświetleniowych na świecie działa w Jaworznie

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Jaworzno kontrola oświetlenia

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie dobiegł końca pierwszy etap modernizacji instalacji oświetleniowej. Zainstalowany został bezprzewodowy system kontroli oświetlenia połączony z siecią inteligentnych czujników.

Technologia i projekt pochodzą z polskich firm

Modernizacja systemu kontroli oświetlenia w Jaworznie to jedno z pierwszych praktycznych wdrożeń technologii Bluetooth mesh w skali całego świata. Spółka Silvair dostarczyła innowacyjną technologię bezprzewodowej kontroli oświetlenia, która oparta jest na standardzie Bluetooth mesh. Projekt instalacji opracowany został przez firmę ES-SYSTEM, która dostarczyła również wysokiej jakości oprawy oświetleniowe.

Jak działa bezprzewodowy system oświetleniowy?

W pierwszym etapie modernizacji, inteligentny system kontroli oświetlenia zainstalowany został w wybranych pracowniach oraz w części korytarza szkoły. Każdej oprawie oświetleniowej towarzyszy czujnik ruchu i światła, w którym zainstalowany jest czip z oprogramowaniem Silvair.

Instalacja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest w pełni autonomiczna i dostosowana do wymagań procesu nauczania. Inteligentne sensory stale monitorują otoczenie, raportując obecność ludzi oraz dostępność naturalnego światła. Oprogramowanie spółki Silvair analizuje te dane, automatycznie dostosowując natężenie światła do bieżących potrzeb oraz uwarunkowań. Pozwala to na zapewnienie optymalnych warunków oświetleniowych przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

Czytaj Informacje z rynku oświetleniowego

Jeden z najnowocześniejszych systemów oświetleniowych na świecie, z powodzeniem działa już w kilku pracowniach szkolnych w jaworznickim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. To system pracujący w technologii Bluetooth Mesh. Bardzo się cieszę, że jednym z inicjatorów tego projektu jest wynalazca z Jaworzna, a inwestycję wykonała firma Silvair. Doceniam takie innowacyjne przedsięwzięcia, tym bardziej, że są one wdrażane właśnie w Jaworznie. To nowoczesne oświetlenie przybliża nas do budowania realnego “smart city” i tego, abyśmy działali efektywniej, bardziej kompleksowo, a przez to w sposób inteligentny ograniczali zużycie energii – wyjaśnia Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Nowoczesna edukacja, to nie tylko nowatorskie metody pracy z uczniami. To nowoczesna baza i nowoczesne technologie. Komfortowe warunki nauki i pracy sprzyjają jej efektywności. Współpraca z firmą Silvair pozwoliła nam zetknąć się z najnowszą technologią na dwóch płaszczyznach. Korzystamy z rozwiązania zaproponowanego przez Partnera w dwóch salach dydaktycznych i na jednym z korytarzy. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia wraz z uczniami w zajęciach przeprowadzonych przez firmę Silvair, na których zapoznaliśmy się ze stroną techniczną zastosowanej technologii. Myślę, że takie doświadczenie, jak połączenie wiedzy teoretycznej z możliwością obserwowania zastosowania konkretnego rozwiązania w praktyce, w codzienności szkolnej jest dla uczniów i nauczycieli bezcenne – mówi Simona Smugowska, dyrektor CKZiU w Jaworznie.

Zobacz film 

RE na podstawie um.jaworznp.pl

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny. Zobacz więcej

[ssba-buttons]