Modułowy system zasilania na pustyni

Tomasz Charążka

Tomasz Charążka

tel. 22 743 00 70-71
re@rynekelektryczny.pl

  |  
ABB_VArPro_STATCOM

Trzy jednostki VArPro™ STATCOM poprawiają jakość energii elektrycznej produkowanej w elektrowni fotowoltaicznej Shams Ma’an w Jordanii. Za projekt, dostawę oraz uruchomienie urządzeń odpowiada ABB w Polsce.

Elektrownia Shams Ma’an o mocy 52,5 MW jest jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu na Bliskim Wschodzie. Rocznie będzie produkować ok. 160 GWh energii, zaopatrując ok. 35 tys. gospodarstw domowych. Instalacja wykorzystuje ponad 600 tys. wysokoefektywnych modułów cienkowarstwowych. Nowa inwestycja zmniejszy zależność jordańskiej gospodarki od importowanej ropy i gazu.

Aby spełnić wytyczne kodeksu sieci przesyłowej jordańskiego operatora (NEPCO), ABB zaproponowała rozwiązania stabilizujące sieć w czasie rzeczywistym. System STATCOM 6MVAr, składający się z trzech autonomicznych jednostek STATCOM 2MVAr, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w ABB w Polsce, w przypadku wykrycia wahań napięcia dostarcza odpowiednią moc bierną, stabilizując napięcie i zwiększając wydajność przesyłową. STATCOM służy jako urządzenie regulujące, reagując na przeciążenia i zakłócenia.

Shams Ma’an

Fot. Elektrownia Shams Ma’an

VArPro składa się z modułów, które mogą pracować niezależnie od siebie nawet w przypadku wyłączenia jednego z nich, co znacznie usprawnia serwis i konserwację. Dodatkową funkcją jest zdalny monitoring. System przystosowany jest do pracy w temperaturach od -5 °C do +44 °C, m.in. dzięki zaawansowanemu układowi chłodzenia powietrzem w specjalnej, odpornej na trudne warunki atmosferyczne obudowie.

ABB w Polsce podpisała umowę na dostarczenie tych urządzeń z jednostką ABB w Jordanii pod koniec 2015 r. Deweloperem elektrowni fotowoltaicznej jest Shams Ma’an Power Generation PSC, a firma First Solar pełni rolę generalnego wykonawcy i dostawcy odpowiedzialnego za utrzymanie instalacji.

Dla ABB w Polsce jest to pierwszy tak duży projekt realizowany na Bliskim Wschodzie. Wcześniej firma dostarczyła jednostki STATCOM m.in. dla aplikacji przemysłowej w Rosji, lokalnego zasilania niestabilnej sieci w Norwegii oraz dla dużej farmy wiatrowej w Irlandii Północnej.

– Przewidujemy, że ze względu na niestabilność odnawialnych źródeł energii, zapotrzebowanie na urządzenia wspierające, takie jak systemy STATCOM, czy też akumulatorowe magazyny energii, będzie rosło. Chcemy dalej rozwijać się na tym rynku dzięki szerokiemu portfolio oraz elastyczności w dopasowaniu parametrów i funkcji naszych produktów do indywidualnych potrzeb klientów – mówi Michał Ciąćka z Lokalnej Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB w Polsce.

ABB VArPro

Fot. VArPro™ STATCOM

Jednostki STATCOM zostały wyprodukowane w ABB w Polsce, która oferuje rozwiązania pod klucz w zakresie takich systemów do 5 MVAr, włączając w to projekt, montaż, instalację, uruchomienie i usługi serwisowe. Odpowiedzialność polskiej spółki w ramach Grupy ABB obejmuje regiony Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Źródło: ABB

 

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

[ssba-buttons]