Organizacje zrzeszające branżę odnawialnych źródeł energii oraz ekolodzy zaapelowali w liście otwartym do premiera Donalda Tuska o odrzucenie projektu ustawy o OZE.
List podpisali przedstawiciele 33 organizacji branżowych i ekologicznych, w tym Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.
Szanowny Panie Premierze!
Czujemy się oszukiwani. Jako obywatele, naukowcy, przedsiębiorcy, działacze społeczni i podatnicy. Czujemy się oszukiwani od wielu lat, w czasie których przedstawiciele rządu, któremu Pan Premier przewodniczy, wmawiają nam i całej opinii publicznej, że energetyka odnawialna nie jest dla nas i naszej gospodarki dobrym rozwiązaniem.
Panie Premierze, skąd to przekonanie? Czy zdaje Pan sobie sprawę, że ceny urządzeń produkujących energię odnawialną na rynku światowym stale spadają, a drobni inwestorzy już teraz przeznaczają na ich zakup kilkaset miliardów dolarów rocznie? Czy wie Pan, jak duże znaczenie mają odnawialne źródła energii w planach energetycznych zdecydowanej większości rozwiniętych i rozwijających się krajów świata? Czy miał Pan okazję zapoznać się z danymi z Niemiec wskazującymi, że między innymi energia słoneczna będzie dla prosumentów w ciągu najbliższych miesięcy w pełni konkurencyjna cenowo z energią z węgla? Czy spotkał się Pan – choć raz – z polskimi producentami i eksporterami urządzeń dla energetyki odnawialnej? Czy widział Pan ich fabryki, sklepy, statystyki sprzedaży? Czy naprawdę uważa Pan, że ten rynek nie istnieje, tylko dlatego, że tworzą go mali producenci, którzy skupieni na swojej pracy nie mają czasu ani możliwości wydeptywać chodników w Ministerstwie Gospodarki i Kancelarii Rady Ministrów?(…)
Panie Premierze, apelujemy do Pana o spojrzenie strategiczne i długoterminowe na politykę energetyczną Polski. Prosimy Pana o odrzucenie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii przedstawionego przez Ministerstwo Gospodarki (wersja 4.1) jako szkodliwego dla polskiej energetyki, gospodarki i społeczeństwa. Uważamy, że należy powrócić do wypracowanych rozwiązań dla energetyki rozproszonej, z pełni skonsultowanego poprzedniego projektu ustawy OZE z 2012 roku, otwartego na rozwój energetyki obywatelskiej. Oczekujemy również, że stworzy Pan warunki do uczciwej debaty eksperckiej na temat planów rozwoju energetyki w Polsce i zaprzestanie dyskryminacji i oczerniania odnawialnych źródeł energii w oczach obywateli.