innogy Stoen Operator nieprzerwanie inwestuje w modernizację i rozwój sieci elektroenergetycznej w Warszawie, tylko w 2017 r. na ten cel przeznaczono ok. 220 mln zł. Firma szuka również nowych technologii, które poprawią bezpieczeństwo pracy sieci i stabilność dostaw energii. Przykładem takiego rozwiązania jest wprowadzenie dodatkowego układu zabezpieczeń zasilania gwarantowanego automatyki opartego na superkondensatorach w stacjach średniego i niskiego napięcia (SN/nn). Pilotażowa instalacja została zamontowana w stacji na warszawskim Bemowie.
Dzięki dodatkowym systemom wzrośnie pewność działania automatyk, ryzyko przerwy w dostawach prądu dla odbiorców zmniejszy się, a w przypadku wystąpienia przerwy czas potrzebny
do przywrócenia zasilenia skróci się. Dodatkowy układ zasilania umożliwia odciążenie tradycyjnego akumulatorowego układu zasilania stacji, tym samym wydłuży jego żywotność. W przypadku ograniczenia pojemności akumulatora lub przy jego uszkodzeniu, superkondensatory zapewnią podtrzymanie funkcjonowania automatyki stacji do czasu wykonania przełączeń na sieci.
Zainstalowanie i testowanie nowych rozwiązań podtrzymujących funkcjonowanie stacji w przypadku wystąpienia zakłóceń pozwoli nam umocnić pozycję najbardziej niezawodnego dostawcy energii w Polsce. Dzięki kolejnym inwestycjom w warszawską sieć elektroenergetyczną ciągłość dostaw energii elektrycznej ulegnie dalszej poprawie. Cieszymy się, że do modernizacji sieci możemy wykorzystać rozwiązana stworzone przez polskich inżynierów z Instytutu Energetyki Zakładu Doświadczalnego z Białegostoku. Tam, gdzie to możliwe staramy się wykorzystywać krajowe rozwiązania, dlatego też współpracujemy z uczelniami technicznymi i instytutami naukowymi takimi jak Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Poznańska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Instytut Tele- i Radiotechniczny – powiedział Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu innogy Stoen Operator.
Jednocześnie innogy Stoen Operator systematycznie podłącza kolejne stacje do systemu zdalnego nadzoru i zarządzania siecią SCADA, dzięki któremu znacznie skraca się czas wykrycia awarii
i przywrócenia zasilania.