W pracy automatyka często można spotkać się potrzebą zastosowania przekaźnika czasowego. Relpol oddaje do dyspozycji klientów kilka nowych typów przekaźników wielofunkcyjnych. Jednym z nich jest przekaźnik RPC-1MC-UNI. Jest to element sterujący, który może być zastosowany w wielu aplikacjach przemysłowych. Na tle innych przekaźników czasowych wyróżnia go szeroka funkcjonalność.
Przekaźnik ten posiada funkcje, które mogą być rozszerzone o funkcje STOP (S) i funkcję RESET (R) do wyboru w zależności od wymagań procesu.
Funkcje STOP
E(S) – opóźnione załączenie z załączaniem odmierzania czasu zestykiem S (STOP);
Wu(S) – załączanie na nastawiony czas z zatrzymaniem odmierzania czasu przez zamkniecie zestyku S (STOP);
Bi(S) – symetryczna praca cykliczna rozpoczynająca się od zadziałania z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S (STOP);
Bp(S) – symetryczna praca cykliczna rozpoczynająca się od przerwy z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S (STOP).
We wszystkich tych funkcjach, gdy zestyk sterujący S zostanie zamknięty, wstrzymane zostaje odmierzanie czasu aż do momentu, gdy zestyk sterujący zostanie otwarty. Otwarcie zestyku S uruchamia dalszą realizację funkcji.
Funkcja STOP może być z powodzeniem stosowana do sterowania taktem pracy w liniach produkcyjnych. Możemy w tym przypadku zastosować właśnie przekaźnik RPC-1MC-UNI wykorzystując funkcję Bi(S) – praca cykliczna rozpoczynająca się od zadziałania z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S. Linia produkcyjna pracuje w równych cyklach czasu pracy i przerwy. Pracownicy mają dodatkową możliwość zatrzymania linii, gdy zaistnieje taka potrzeba. Zatrzymanie nie ma wpływu na nastawiony czas pracy cyklicznej. Przy ponownym uruchomieniu następuje dokończenie odmierzenia nastawionego czasu.
Funkcje RESET
E(R) – opóźnione załączenie z funkcją RESET;
Wu(R) – załączenie na nastawiony czas z funkcją RESET;
Esa(R) – opóźnione załączenie i wyłączenie sterowane załączeniem i wyłączeniem zestyku S z funkcją RESET.
Jeżeli zestyk sterujący S zostanie zamknięty podczas realizacji funkcji, to realizacja funkcji zostanie wstrzymana. Po otwarciu zestyku S funkcja realizowana jest od nowa.
Funkcję RESET możemy np. wykorzystać do oświetlenie ciągu pieszego przy pomocy przekaźnika czasowego RPC-1MC-UNI stosując funkcję Wu(R) – załączenie na nastawiony czas z funkcją RESET. Po włączeniu przekaźnika czasowego włączają się źródła światła. W przypadku, gdy nie zostanie ponownie podany sygnał sterujący źródła światła wyłączają się po ustawionym czasie. Jeśli istnieje potrzeba przedłużenia czasu włączenia oświetlenia podajemy sygnał na wejście sterujące S. Otwarcie zestyku S powoduje odmierzenie czasu od nowa. Nie jest istotne, w którym miejscu znajduje się odmierzany czas. Cykl jest resetowany i odmierzany od nowa. Przedłużanie cyklu działania w trakcie odmierzania czasu może następować wielokrotnie.
Główne cechy przekaźnika RPC-1MC-UNI:
- styki AgSnO2 odpowiednie do pracy z obciążeniami indukcyjnymi,
- obciążenie znamionowe: 16 A / 250 V AC,
- wysokiej jakości złącza – zaciski przekaźników wyposażone są w uniwersalną śrubę,
- wysoki poziom niezawodności – najwyższa jakość zastosowanej elektroniki,
- niski pobór mocy wpływający na oszczędność energii elektrycznej,
- uniwersalne napięcie zasilające 12…240 V AC/DC.
W konstrukcji przekaźników nowej linii, a tym samym i przekaźnika RPC-1MC-UNI zastosowano nowoczesne rozwiązania polegające na zastosowaniu uniwersalnej płytki elektronicznej. Elementem sterującym pracą przekaźników jest układ mikroprocesorowy zapewniający wysoką powtarzalności i dokładność. Cała elektronika jest zbudowana w oparciu o układy SMD i montowana automatycznie, co z kolei zapewnia wysoką jakość i powtarzalność oferowanych produktów.