Badania ograniczników przepięć

   |    tekst redakcyjny    |   

W dniu 28 maja 2015 r. odbyła się konferencja „Problem standardów ograniczników przeciwprzepięciowych na rynku polskim”. Podczas konferencji przedstawiono wyniki badań ograniczników typu I kombinowanego dostępnych w Polsce.

Politechnika Białostocka przy współudziale Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie przebadała łącznie 16 typów ograniczników przepięć. Sprawdzona została wytrzymałość udarowa urządzeń.

Badania laboratoryjne pozwoliły stwierdzić, że ok. 75 proc. dostępnych na rynku ograniczników przepięć w rzeczywistości nie wytrzymuje deklarowanych przez producenta parametrów znamionowych dotyczących prądu piorunowego 10/350 µs.

Stosowanie ograniczników nie spełniających deklarowanych parametrów prowadzi do pożaru, zagrożenia zdrowia i życia oraz strat finansowych. We wszystkich zdarzeniach elementem wspólnym jest eksplozja ogranicznika przepięć, która w połączeniu z następującym po nim zwarciu prowadzi do zniszczeń.

Konferencja odbyła się w Poznaniu. Organizatorami byli: Dehn Polska, Hager Polo oraz Polski Komitet Ochrony Odgromowej SEP.

Fot. Generator udarów prądowych

 

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny