Magazynowanie energii w nowoczesnych systemach fotowoltaicznych – cz. 1

   |    tekst redakcyjny    |   

W nowoczesnej energetyce magazynowanie energii jest jedną z kluczowych technologii i stanowi jeden z fi larów jej rozwoju. Znane od lat różne metody magazynowania energii wielokrotnie pokazały unikalne zalety, jakie daje możliwość gromadzenia energii. W XXI wieku będziemy obserwować bardzo widoczny postęp w stosowaniu systemów magazynowania energii w inteligentnej sieci elektroenergetycznej, w której znajdą się nieodnawialne i odnawialne źródeł energii.
Do niedawna systemy magazynowania energii wykorzystywano w celu redukcji kosztów, poprawy niezawodności sieci elektroenergetycznej, poprawy jakości energii. W sytuacji coraz większego udziału generacji ze źródeł odnawialnych magazyny energii potrafi ą rozwiązać kilka problemów wynikających z występowania perturbacji z poziomem mocy dostępnych w systemie.
Dzięki intensywnemu rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych możliwa jest pełna integracja systemów wytwarzania, magazynowania i odbioru energii w celu zwiększenia efektywności energetycznej na każdym poziomie systemu elektroenergetycznego, począwszy od pojedynczego odbiorcy, firmy, społeczności lokalnej, a na systemie ogólnokrajowym kończąc.

Technologie dogodne do magazynowania energii
Na rynku dostępne są obecnie dwie dojrzałe technologie. Starsza – oparta na akumulatorach kwasowo-ołowiowych, i młodsza – bazująca na akumulatorach litowo-jonowych. Pod tym względem
nie ma tu dużego jakościowego pola do innowacji…

Fragment artykułu z Magazynu Fotowoltaika 3.2015, autor Radosław Gutowski

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika