Fotowoltaika szansą na redukcję kosztów oświetlenia

   |    tekst redakcyjny    |   

Odpowiednie oświetlenie dróg publicznych oraz ciągów pieszych w aglomeracjach wiejskich i miejskich jest podstawą bezpieczeństwa ruchu. Iluminacja budynków oraz przestrzeni publicznych buduje klimat miast i podnosi jakość życia jego mieszkańców. Zarządcy odpowiedzialni za właściwe utrzymanie dróg i placów niejednokrotnie przeznaczają nawet połowę środków finansowych na wydatki związane ze zużyciem mediów.

Inteligentne systemy zarządzania oświetleniem ulicznym pozwalają na optymalizację tych kosztów w instalacjach oświetlenia zewnętrznego. Dzięki dopasowaniu mocy każdej oprawy indywidualnie do aktualnych warunków drogowych – zmiennych ze względu na natężenie ruchu, porę dnia i nocy, opady oraz zamglenia – można osiągnąć oszczędności sięgające nawet do 40-50%. Kolejne oszczędności generowane są poprzez zmniejszenie kosztów konserwacji, gdyż każda oprawa jest na bieżąco monitorowana, a ewentualne awarie są zgłaszane do zarządcy.

Bez względu na zaawansowanie systemów sterowania nawet minimalny stopień oświetlenia, wytwarza pewien poziom wydatków. Zaawansowanym krokiem oszczędzania jest zarabianie na nadwyżkach wytworzonej energii elektrycznej, czyli tzw. generacja energii elektrycznej. Od pewnego czasu czynione są próby instalowania oświetlenia autonomicznego – tzn. wykorzystującego wytworzoną w dzień i zgromadzoną w akumulatorach energię do oświetlenia w godzinach nocnych. O ile „zebranej” energii może wystarczyć w lecie to zdecydowanie brakuje jej w porze zimowej ze względu na krótsze dni i niekorzystne warunki meteorologiczne – śnieg, zachmurzenia itp. Dotychczas nie wynaleziono akumulatorów pozwalających na przechowanie energii przez pół roku – co dla państw położonych w strefach umiarkowanego nasłoneczniania ma zasadnicze znaczenie.

O wynalazku firmy Apanet można przeczytać w Magazynie Fotowoltaika 4.2015.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika