Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Purdue University skonstruowali żarówkę, której efektywność może znacznie przewyższyć efektywność LED-ów. Pomysł polega na obudowaniu żarnika specjalnym filtrem z barwnych kryształów, który odbija promieniowanie podczerwone i kieruje je z powrotem na żarnik, generując dodatkowe światło. Prowadzi to do ponownego użycia energii, która w innym wypadku zostałaby utracona. Badacze nazwali ten proces „recyklingiem światła”, ponieważ kryształowa struktura wykorzystuje niepotrzebne fale energii i konwertuje je do długości fal światła widzialnego.
Efektywność tradycyjnych żarówek wynosi ok. 5 proc., zaś LED-ów 5–15 proc. Efektywność prototypowej żarówki to – jak na razie – 6,6 proc. Naukowcy z MIT-u twierdzą jednak, że zmodyfikowana przez nich tradycyjna żarówka może osiągnąć efektywność nawet 40 proc. Nie bez znaczenia jest również barwa emitowanego przez nią światła – o wiele bardziej naturalna niż barwa oświetlenia energooszczędnego.
Obecnie naukowcy pracują nad zwiększeniem trwałości żarówki, bo prototypowy egzemplarz świeci zaledwie kilka godzin, oraz tanią metodą masowej produkcji swojego wynalazku.
Więcej na https://purdue.edu
Zaprenumeruj Rynek Elektryczny