Wzrost Grodna pomimo spadków w branży

Tomasz Charążka

Tomasz Charążka

tel. 22 743 00 70-71
re@rynekelektryczny.pl

  |  
Centrum Dystrybucji Grodno w Małopolu

Firma Grodno SA podsumowała I półrocze roku obrotowego 2016/2017. Pomimo spadków w branży spółka zanotowała wzrost przychodów. Osiągnięty wynik potwierdza jej silną pozycję i plasuje w czołówce spółek z branży elektrotechnicznej w kraju.

W II kwartale roku obrotowego 2016/2017 przychody Grodna SA wzrosły o 5,3 proc. r/r do 85,27 mln zł. Narastająco w I półroczu br. obrotowego przychody spółki wyniosły 158,2 mln zł (+7,1 proc. r/r). Wzrost przychodów jest pochodną wzrostu sprzedaży w związku z rozwojem sieci oddziałów oraz zwiększaniem asortymentu produktów.

Spowolnienie w branży i koszty rozwoju

EBITDA spółki w analizowanym okresie wyniosła 2,42 mln zł i była niższa o 0,9 proc. r/r. Narastająco EBITDA Grodna wyniosła 4,03 mln zł (-8,4 proc. r/r). W II kw. br. obrotowego EBIT Grodna ukształtował się na poziomie 1,6 mln zł (-6,7 proc. r/r). W I półroczu roku obrotowego 2016/2017 firma zanotowała wynik EBIT w wysokości 2,35 mln zł (-9,2 proc. r/r). Zysk netto w II kwartale br. obrotowego wyniósł 1,1 mln zł i był niższy o 7,3 proc. r/r. Narastająco w I półroczu br. obrotowego zysk netto spadł o 12,6 proc. r/r do 1,5 mln zł. Spadek zysków jest skutkiem spowolnienia na rynku i kosztów rozwoju sieci sprzedaży.

 Przełomowa akwizycja

W październiku br. Grodno podpisało przedwstępną umowę zakupu 100 proc. udziałów Bargo Sp. z o.o. Jest to największa w historii spółki akwizycja, w wyniku której firma przejmie dziewięć punktów sprzedaży. Obecnie sieć sprzedaży Grodna obejmuje 57 punktów (53 punkty własne i cztery franczyzowe) zlokalizowane w kluczowych miastach: m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Poznaniu i we Wrocławiu. Przejęcie nowej spółki pozwoli wzmocnić pozycję spółki w województwie mazowieckim. Całkowita wartość transakcji wyniesienie 12,5–14 mln zł.

– Przejęcie firmy Bargo to kolejny krok w realizacji strategii rozwoju, która zakłada zwiększanie zasięgu działalności poprzez rozbudowę punktów sprzedaży na terenie kraju. Po transakcji będziemy mieli 66 oddziałów w Polsce – mówi Andrzej Jurczak, prezes Grodna SA.

Inwestycje i rozwój spółki

Obecnie trwają końcowe prace nad rozbudową hali magazynowej Grodna w Małopolu. Inwestycja pozwoli zabezpieczyć potrzeby magazynowo-logistyczne powiększającej się firmy. Centrum zostanie oddane do użytku w III kwartale roku obrotowego 2016/2017. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 5,1 mln zł. Spółka będzie sukcesywnie rozbudowywać zaplecze logistyczne, dostosowując je do bieżących potrzeb sprzedażowych.

– Powiększenie magazynu w Małopolu jest niezbędne do dalszego rozwoju. Rozbudowa zaplecza magazynowego to krok, który ma usprawnić proces obsługi klientów. W połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami logistycznymi pozwoli na dostarczenie zamówionego towaru do klienta w zaledwie 24 godziny – mówi prezes Grodna.

 W pierwszej trójce

Prognoza finansowa Grodna na rok obrotowy 2016/2017 zakłada wzrost przychodów ze sprzedaży o 10 proc. r/r do 344 mln zł oraz utrzymanie zysków na dotychczasowym poziomie, tj. 9,1 mln zł, na które wpływ będą miały koszty operacyjne związane z rozwojem.

– Obecnie znajdujemy się w pierwszej dziesiątce największych firm w branży. Oferujemy ponad 120 tys. towarów krajowych i międzynarodowych producentów oraz produkty pod marką własną Luno. Jesteśmy pionierem instalacji fotowoltaicznych w kraju. W perspektywie 2–3 lat chcemy być w pierwszej trójce największych dystrybutorów elektrotechnicznych w kraju – dodał prezes Jurczak.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

[ssba-buttons]