Redakcja Rynku Elektrycznego przeprowadziła sondaż dotyczący nastojów biznesowych w branży oświetleniowej po 2018 roku. Ankieta została wysłana do 43 największych firm działających na terenie Polski, zajmujących się produkcją i dystrybucją sprzętu oświetleniowego oraz wykonawstwem instalacji oświetleniowych.
Wyniki pokazują, że nadal utrzymują się pozytywne nastroje, chociaż wskaźnik uległ delikatnemu pogorszeniu. Wynosi obecnie 3,50 (w skali od 0 do 5). W poprzednim badaniu wskaźnik miał wartość 4,08.
Najwyższą ocenę klimatu do prowadzenia działalności gospodarczej dało 14% firm. Nie było żadnej negatywnej oceny. Przedsiębiorcy cieszą się, że wśród użytkowników oświetlenia wzrasta świadomość korzyści wynikających z zastosowania nowoczesnych technologii: inteligentne oświetlenie LED czy Internet Rzeczy.
Czytaj Informacje z rynku oświetleniowego
Poważne bariery dla biznesu oświetleniowego to obecnie niedobór wykwalifikowanych pracowników. Kolejne to koszty związane z funkcjonowaniem firmy, zwłaszcza koszty zatrudnienia. Znamienne są także wydłużające się terminy płatności.
Ankietowani podkreślali, że dobra globalna koniunktura ma zasadniczy wpływ na rynek krajowy, jednak polski biznes wciąż cierpi z powodu skomplikowanych przepisów prawnych.
Zauważalne jest również to, że faktycznie przychody ze sprzedaży są wyższe, natomiast erozja marż wciąż postępuje.
Aż 75% firm planuje poważne wydatki na inwestycje.
W 2019 roku menadżerowie firm oświetleniowych spodziewają się jeszcze lepszych wyników, przeciętnie o 23%. Niektórzy mają o wiele wyższe oczekiwania i podają ok. 40%.
W badaniu udział wzięli m.in.:
- ATM Lighting
- BEGHELLI
- BEMKO
- BRITOP Lighting
- GOVENA Lighting
- HELVAR
- KANLUX
- LUG
- LUXON
- MICROS
- OSRAM
- PERFAND LED
- REVA-SILED
- TM TECHNOLOGIE
RE na podstawie informacji z firm oświetleniowych
Zaprenumeruj Rynek Elektryczny. Zobacz więcej